Журналист: Антибългаризмът в Северна Македония дава отровни плодове
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

България се сатанизира в РСМ, докато се търси сближаване със Сърбия
Изключителен антибългаризъм залива македонското общество и дава отровни плодове. Това заяви пред БНР журналистът Мартин Минков, бивш дългогодишен кореспондент в Скопие, в коментар по приетия от Европейския парламент доклад за напредъка на Северна Македония по пътя към ЕС.
"Идейната обработка на това общество даде много отровни плодове", подчерта Минков в предаването "Събота 150". По думите му сред обикновените македонци има както огромно недоверие към България, така и югоносталгия.
Журналистът отбеляза, че влиянието на Белград в Република Северна Македония е много силно и косвено е свързано с крайното обтягане на отношенията между София и Скопие. По думите му в РСМ се вижда много чуждо влияние - руско, сръбско или китайско, а се търси сближаване със Сърбия за сметка на България, която е сатанизирана.
Необходима национална стратегия
"Когато национален приоритет е налице, ние сме в състояние да се обединим, да го защитим", обясни Минков. Той подчерта, че България като държава има нужда от национално отговорна стратегия на поведение, особено в проблемния регион и по отношение на най-близката до нас РСМ.
Журналистът изрази мнение, че България винаги е била активна да предлага практически варианти на сътрудничество, но допусна, че "не натискаме достатъчно" и попита къде са българските инвестиции.
Местни избори като приоритет
Според анализа на Минков приоритет за сегашното правителство в Скопие са местните избори през есента на тази година, на които то иска да разшири властта си. В тази връзка се посочва враг, който спъва напредъка на страната към ЕС - "източният съсед", тоест България.
Журналистът подчерта чувствителността на темата за така наречената македонска идентичност и език от историко-културна гледна точка и отличи приноса на българските евродепутати за отпадането на спорните формулировки от доклада на Европейския парламент.























