Жената от Локума е от село Тръстеник

19

Момичето от кутията с локум: Пътешествие през времето и паметта

Това е разказ за едно непознато лице, превърнало се в символ на българския локум. Фотограф, чийто талант е оставил траен отпечатък, но името му е потънало в забрава. Време, в което ценностите са били различни, а паметта е била ценена.

История, която ни кара да се замислим за мимолетността на времето, за силата на спомена и за значението на признателността.

В лабиринта на носталгичните спомени се крие една завладяваща история на Цонка Томова, чийто образ може би е вплетен в емблематичната кутия с локум от 50-те години.

През 1965 г., в разгара на младостта си, Цонка, тогава 17-годишно момиче от село Тръстеник, е заснета от фотограф, често посещаващ селото. Снимката е запечатала момента, в който тя позира в лозов масив, сякаш бере грозде.

"Майка ми имаше и снимката от лятна бригада (докато е в гимназията в Русе вече) в лозовия масив на с. Тръстеник - тогава е трябвало да застане все едно държи "кошница" (не е уточнявал, че е кошница) с ръка, а с другата уж бере грозде (не рози)", разказва пред Dunavmost Емил Томов, син на Цонка Томова.

"Като чули за мене, дойдоха да ме видят, запознахме се и сега през ден ми звънят, за да ме питат как съм и имам ли нужда от нещо. Моите съселяни от Каравелово всички до един се подписаха, че момичето на кутията от локума съм аз. И представиха подписите в съда. Но там явно вече бяха решили аз да не спечеля делото”, връща се отново към неприятните спомени Цонка.

Времето лети, но спомените остават.

Десетилетия по-късно, Цонка се натъква на поразителна прилика – нейното лице е на кутията с локум, произвеждана от Захарни заводи Горна Оряховица.​​

"Вероятно колажистите на "Балкантурист" (или др.) са използвали техники на наслагване на изображенията за множеството колажи, за да няма претенции от използваните модели - знаело се е, че фотоконкурсите носят пари (тогава).

Навремето етнографската къща-музей на селото не е имала гид на заплащане и майка ми, като гимназистка, често е представяла историята на селото и колекцията на музея, без никакво заплащане (Къщата-музей и сега съществува), за групи с разрешение от Кметството. Вероятно фотографът безсребърник така е избрал лицето на Българския локум.", каза още г-н Томов.

Учудващо е, че фотографът не е направил име от делото си. А за двулевката се знае - Любомир Чаръкчиев.

Историята на Цонка е само фрагмент от миналото, но е фрагмент, който ни кара да се замисляме за настоящето и за бъдещето. Защото е важно да помним, че зад всяка емблема, зад всяко изображение, се крие история, която заслужава да бъде разказана.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    10
    Георги Малинов
    Нищо не се разбра от тази неразбираемо разказана история. Само, че жената от локума е Цонка Томова Но при днешните писачи и на това да сме доволни. Чудо на чудесата .
  • 1
    9
    Вили Макавеева
    Симеонов, моля проверявайте си информациите и източниците. Би било добре да се извините на истинското рекламно лице, на локума, което понастоящем живее в Карловското село Каравелово.
  • 2
    8
    Рада Марова
    https://plovdivtime.bg/nasledstvo/momicheto-kultova-kutiia-lokum-vse-oshte-zhivee-karlovskoto-8112/ https://www.zajenata.bg/%D0%B4%D0%BD%D0%B5%D1%81-53-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D0%BE-%D0%BA%D1%8A%D1%81%D0%BD%D0%BE-%D1%81%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BC%D0%B8-%D0%BE%D1%82-%D0%BA%D1%83%D1%82%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0!-%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%B8%D0%B7%D0%BB%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D0%B0-%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%8F-%D0%BB%D0%BE%D0%BA%D1%83%D0%BC-(%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%BA%D0%B0)-news77232.html
  • 8
    7
    Даскала
    То бива местен патриотизъм, ама чак толкова. Хората не напразно не разбират нищо от статията. Пълен каламбур и измишльотини. Подхода е от рекламата с рекламни персонажи или търговски персонаж, които се делят на рекламни лица и рекламни фигури. Баба ви Цонка се явява рекламно лице. Историята е: Лицето на баба ви Цонка е на кутиите локум от 1970 г. Снимката е направена когато Цонка е била работничка във ВМЗ. Участвала е в церемония по розобера, а после е гледала лицето си дълги години по рафтовете на магазините. Така и не е взела и стотинка от снимката. И сега, след близо 55 години Цонка се оказва от Тръстеник, независимо, че има и публикувани интервюта с нея. Така, кой разтяга локумите?
  • 5
    6
    азе
    И аз нищо не разбрах. Някакви снимки, локум, изведнъж някакви двулевки. Освен това отникъде се появява нещо за някакво неспечелено дело. Аматьорска работа, Симеонов.
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари