Властите успокояват за тока след намалената мощност на АЕЦ „Козлодуй“

0
Няма риск за електроенергийната система на страната
Няма риск за електроенергийната система на страната

Няма риск за електроенергийната система на страната

Днес беше задействана процедурата за разтоварване на мощността на пети блок на АЕЦ „Козлодуй“ заради рекордно ниското ниво на река Дунав, съобщават от NOVA. Въпреки превантивните мерки, ръководството на централата и Министерството на енергетиката са категорични, че енергийната система на България остава стабилна и няма опасност от недостиг на ток.

Превантивни мерки без риск за безопасността

Намаляването на общата мощност на централата от 100 на 91,4 процента е стандартна мярка при подобни хидрологични условия. Планът за действие предвижда първоначално разтоварване на пети блок, който вече работи на 80 процента от капацитета си, ограничавайки производството с около 120 мегавата. Водата от Дунав служи единствено за охлаждане на парата в неядрената част на съоръжението, което означава, че самите реактори не са засегнати.

„Мярката няма никакво отношение към ядрената безопасност. Продължаваме да следим нивото на Дунав. Имаме 18 работещи брегови помпи и 15 в резерв“, обясни заместник изпълнителният директор по производствената дейност Андрей Красночаров.

Следващите стъпки за работата на мощностите ще се определят от вътрешноведомствен щаб спрямо промените в речното ниво.

Енергийният баланс остава стабилен

Експертите уверяват, че ограничената работа на атомната електроцентрала няма да се отрази на крайните потребители. Директорът на Централното диспечерско управление Димитър Зарчев подчерта, че системата разполага с достатъчно резерви.

„90 000 мегаватчаса е ежедневната консумация, а износът - 30 000. Сумарното производство на системата е около 131 000 мегаватчаса. Нямаме проблем нито с баланса, нито с износа на ток. Разтоварването не влияе на електроенергийната система“, категоричен бе Зарчев.

Енергийният експерт Констанца Рангелова допълни, че производството от соларни паркове и капацитетът за съхранение на енергия, който достига до 15 гигаватчаса, успешно компенсират по-ниската мощност на АЕЦ. Това позволява значителна част от генерираната през деня слънчева енергия да бъде използвана вечер.

Спадът на река Дунав продължава

Междувременно водният стълб на Дунав отчита нови понижения. За последното денонощие реката е спаднала с един сантиметър при Оряхово и с два сантиметра при Лом. Ситуацията край Русе остава критична, като нивото там е 125 сантиметра под условната нула.

Местните жители в Козлодуй, сред които и ветерани от централата, се надяват водният ресурс скоро да се възстанови, макар да одобряват превантивния подход пред риска от максимално натоварване при неблагоприятни условия.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Сега като видиш майка ми, че е напълняла, да не изръсиш някоя глупост!

- Оооо, тъща и половина, здравей!

Нови коментари