Владимир Путин обяви успешен тест на нова ядрена ракета
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 1

Крилата ракета "Буревестник" е изминала 14 хиляди километра за 15 часа
Русия успешно проведе изпитание на новата крилата ракета "Буревестник", задвижвана с ядрена енергия и способна да носи ядрена бойна глава, съобщи пред президента Владимир Путин началникът на генералния щаб на руските въоръжени сили генерал Валерий Герасимов, цитиран от Ройтерс.
Изпитанието се проведе на 21 октомври. По време на многочасовия полет ракетата с ядрена силова установка преодоля разстояние от 14 хиляди километра, което според Герасимов не е пределът на възможностите ѝ. Ракетата остана във въздуха около 15 часа, като и това не е максималната ѝ издръжливост.
Демонстрация на способности
"По време на полета бяха изпълнени всички зададени вертикални и хоризонтални маневри", докладва началникът на генералния щаб. Той подчерта, че изпитанието демонстрира високите възможности на "Буревестник" за преодоляване на средствата за противоракетна и противовъздушна отбрана.
Генерал Герасимов заяви, че техническите характеристики на ракетата позволяват тя да бъде използвана с гарантирана точност срещу високо защитени обекти на всякакво разстояние.
Путин нареди разполагане на оръжието
На съвещанието с военните, облечен в камуфлажна униформа, Путин заяви, че решаващите изпитания на "Буревестник" са приключили. Руският президент разпореди да започне подготовка на инфраструктурата за разполагането на това оръжие във въоръжените сили.
"Това е уникално оръжие, което никой друг в света не притежава", коментира Путин, според ТАСС. Той подчерта, че ядреният щит на Русия е потвърдил надеждността си, а руските ядрени сили са най-съвременните в света и напълно гарантират сигурността на страната.
Характеристики на ракетата
Преди време Путин заяви, че ракетата "Буревестник" 9М730, известна на НАТО като SSC-X-9 Skyfall, е с неограничен радиус на действие. Траекторията на полета ѝ може да бъде непредсказуема, което според руския президент я прави неуязвима за всички настоящи и бъдещи средства за противоракетна и противовъздушна отбрана.
Ракетата е част от програмата на Русия за напреднали оръжейни системи. През 2019 година неуспешен тест доведе до смъртоносна мисия за възстановяване в Арктика, като загинаха петима руски ядрени специалисти.
























Докладвай този коментар за нередност
×Мунчо: За какво им е това, след като в Русия са дефицитни "картошките" и бензина