Велизар Чакалов: Построиха Дунав мост за 2 години, а сега го ремонтират за толкова

2
Русенци припомнят мащабното строителство от 50-те години и недоумяват защо днешните технологии не ускоряват процеса
Русенци припомнят мащабното строителство от 50-те години и недоумяват защо днешните технологии не ускоряват процеса Снимка: Велизар Чакалов / Facebook

Русенци припомнят мащабното строителство от 50-те години и недоумяват защо днешните технологии не ускоряват процеса

Емоционална публикация в социалните мрежи предизвика вълна от коментари и сравнения между строителството на Дунав мост преди 70 години и настоящия му основен ремонт. Велизар Чакалов, жител на крайдунавския град, направи паралел между героизма на строителите от миналия век и днешната реалност, при която възстановяването само на българския участък отнема същото време като първоначалното изграждане на цялото съоръжение.

"На 35 съм и се надявам да съм жив през юни 2083, когато Дунав мост 2 Видин - Калафат ще навърши 70 години", пише Чакалов и изразява скептицизъм относно издръжливостта на новите съоръжения в сравнение със стария мост при Русе.

Историческият подвиг срещу днешния ремонт

Авторът на публикацията акцентира върху мащаба на дейностите, извършени между 1952 и 1954 година. Историческите справки потвърждават думите му – "Мостът на дружбата" е построен за рекордните 2 години и 3 месеца. В строителството са участвали едновременно около 5000 души, които са работили при изключително тежки условия.

"Налагало се е през зимата да се разпробие замръзналата река, за да се налеят кесоновите основи на моста", припомня Чакалов. Той посочва, че съоръжението с дължина 2700 метра и 38 опори е изградено "от А до Я" без съвременните удобства в строителството.

В контраст, настоящият основен ремонт на българския участък (около 1.1 км), който започна през юли 2024 година, е планиран да продължи също две години. Това предизвиква недоволството на русенци, които виждат несъответствие между напредъка на технологиите и скоростта на изпълнение.

"Срамно е, че сега 2 години ще се ремонтира само българската му част", обобщава настроението на мнозина Велизар Чакалов.

Фактите за "Обект 889"

Справка в архивите показва, че официалното откриване на моста е на 20 юни 1954 година (в публикацията се споменава 1952 г., което е годината на стартиране). За времето си това е най-големият комбиниран мост в Европа. Излети са десетки хиляди кубични метра бетон и са монтирани хиляди тонове стомана.

Днес, въпреки наличието на модерна техника, ремонтните дейности създават сериозни затруднения за трафика и повдигат въпроси за ефективността на планирането и изпълнението на инфраструктурни проекти от национално значение.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Две мутри отишли на балет. Единият заспал, а другият го ръчка:

- Събуди се, бе, заради тебе тия тука на сцената ходят на пръсти!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари