Великденската трапеза - тайни и ритуали

2
Тайнството на празника в различни краища на света
Тайнството на празника в различни краища на света

В България по традиция яйцата се боядисват на Велики четвъртък или Велика събота.

Първото задължително е червено – с него се рисува кръст върху челата на малките деца, за да са здрави и силни. До появата на изкуствените оцветители са се използвали отвари от билки, ядки и др. Червената багра се получава от риган, оранжева - от смрадлика, зелена — от коприва, жълта — от орехи и кори от ябълка или отвара от стар кромид лук. За допълнителна украса, както и досега в някои домакинства, се ползвали отпечатъците на листенца от магданоз или фигурки, нарисувани с восък. Според поверието този, чието яйце остане здраво след чукането, ще е най-здрав през годината.

Първото боядисано червено яйце се слага пред домашната икона, за да пази дома.

Козунаците у нас по традиция се замесват в четвъртъка преди Великден, в Гърция — в петък.

Гърците празнуват Великден тържествено и пищно. Празничният обяд започва с магирица - овнешка или агнешка шкембе чорба със застройка от яйца и лимонов сок. Пече се цуреки – козунак, който също като у нас, понякога се украсява с боядисани яйца. Традиционни десерти са баклавата и кулуракия - деликатни маслени курабии във формата на венец с глазура от яйце, с аромат на ванилия и поръсени със сусам, посочва специализираното издание Меню.

В Русия на празничната трапеза ястията са толкова на брой, колкото са и дните на най-продължителния пост. На сутринта на Велики четвъртък се пекат кулики – разновидност на познатия у нас козунак, а вечерта се приготвя и традиционната “пасха” от извара, сметана, стафиди, много яйца и захар. Но ако си мислим, че българската или гръцката трапези са богати, съпоставката с руската показва, че това не е така. На руската великденска трапеза, освен посочените специалитети, има пироги, млини и медени питки, печено свинско, шунка, агнешко, пълнени патици, пуйки и гъски, домашни колбаси, сьомга, сирена и др. Тъй като Великден е празник на възкресението, на масата се слагат и житни или овесени кълнове: зърното символизира смъртта, а покаралите листенца – възраждането.

В Украйна яйцата се наричат “писанки”. Особеното е, че това са сурови яйца, чиято вътрешност е изкарана през фини дупчици в двата края на яйцето. Рисунките се правят с разтопен пчелен восък с помощта на специален инструмент наречен “писачок”. Всеки елемент изрисуван върху писанките има свое значение. Изобилието от символи обхваща геометрични фигури, християнски символи, цветя, животни и птици, риби.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари