Външните министри от ЕС дебатират 90 милиарда финансиране за Украйна

0
Срещата в Люксембург търси решения за Близкия изток и военните действия в Европа
Срещата в Люксембург търси решения за Близкия изток и военните действия в Европа Снимка: АП / БТА / Архив

Срещата в Люксембург търси решения за Близкия изток и военните действия в Европа

Външните министри на Европейския съюз заседават днес в Люксембург, за да обсъдят най-новите събития в Близкия изток и продължаващата подкрепа за Украйна, съобщава информационната агенция ДПА. Ключов акцент в разговорите е отпускането на мащабен заем от 90 милиарда евро за властите в Киев.

Близкоизточният възел

Към европейските дипломати ще се присъедини ливанският премиер Науаф Салам. Разговорите с него ще се фокусират върху тежката ситуация в Ливан. Салам, който оглави правителството в Бейрут през февруари 2025 година след мандат като председател на Международния съд в Хага, търси дипломатическа подкрепа за страната си в условията на регионална криза.

Висшите дипломати ще обсъдят напрежението около Иран и неговите по-широки регионални и глобални последици. Специално внимание се обръща на ситуацията в Ормузкия проток, който остава критична точка за световните енергийни доставки.

Развръзката за Украйна и краят на ерата "Орбан"

По отношение на войната в Украйна, министрите ще получат актуална информация директно от украинския външен министър Андрий Сибига чрез видеовръзка. Сибига ще докладва за последните събития по фронтовите линии.

В Брюксел и Киев таят сериозни надежди за скорошно приемане на нов пакет от санкции срещу Русия, както и за финализиране на критичния заем от 90 милиарда евро. Процесът по финансирането беше дълго време блокиран, но политическата ситуация в Унгария промени перспективите. Досегашният унгарски премиер Виктор Орбан претърпя историческо изборно поражение на 12 април от опозиционната партия "Тиса". Очаква се новото правителство в Будапеща да вдигне ветото върху помощта след встъпването си в длъжност през май, отбелязват анализаторите на ДПА.

Дългосрочна стабилност и Кавказ

Очаква се европейските представители да обсъдят и начините, по които Европейският съюз може да си сътрудничи с властите в Киев за дългосрочната стабилност на страната. Мерките включват европейска подкрепа за ветераните от войната и координирани усилия за разминиране на украинските територии.

В дневния ред на срещата в Люксембург са включени също приносът на Европа към мирния процес между Армения и Азербайджан, както и актуалната политическа обстановка в Грузия.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

– Скъпи, нали си ми верен и аз съм ти достатъчна?

– Даже ми идваш в повече...

Нови коментари