Управителят на БНБ изтъкна пет ползи от приемането на еврото

3
Димитър Радев подчерта важността на присъединяването към еврозоната по време на финансов форум в Лондон
Димитър Радев подчерта важността на присъединяването към еврозоната по време на финансов форум в Лондон Снимка: БНБ

Димитър Радев подчерта важността на присъединяването към еврозоната по време на финансов форум в Лондон

Глобалната нестабилност не е временно явление, а системна промяна, която изисква нова стратегическа рамка. Това заяви управителят на БНБ Димитър Радев по време на изказването си пред OMFIF-State Street Global Advisors в Лондон на 15 май.

"Определящата характеристика на настоящата ни среда е нестабилността. Тя доминира икономическите брифинги, инвестиционните стратегии и глобалните прогнози", посочи Радев в началото на своето изказване.

Според централния банкер нестабилността не е просто пазарен шум, а сигнал за по-дълбоки, системни промени. Той подчерта, че светът днес е фундаментално по-несигурен, а самата политика се превръща в източник на нестабилност.

Пет основни допускания

Управителят на БНБ представи концептуална рамка, основана на пет ключови допускания. Първо, нестабилността е структурна, не епизодична, с нарастващи геополитически напрежения и политизиране на търговските потоци.

Второ, стратегическата устойчивост трябва да има предимство пред тактическото прогнозиране, като диверсификацията е важна, но недостатъчна.

Трето, координацията на политиките е по-важна от всякога – както в институциите, така и извън тях. Четвърто, необходимо е преосмисляне на стратегическата автономност на национално и европейско ниво.

Пето, въпреки краткосрочния шум, фокусът трябва да остане върху дългосрочните перспективи като демографското застаряване, климатичния преход и технологичните промени.

Последици за България и региона

Димитър Радев подчерта, че за България сегашните развития правят дългогодишната амбиция за присъединяване към еврозоната по-актуална и неотложна от всякога.

Той открои пет ключови ползи от приемането на еврото: закрепване на паричната политика в рамката на ЕЦБ, намаляване на валутния риск, повишаване на инвеститорското доверие, задълбочаване на финансовата интеграция и достъп до механизмите на еврозоната като Европейския механизъм за стабилност.

Стратегия за управление на резервите

След присъединяването към еврозоната, БНБ планира промяна в управлението на валутните резерви. От сегашната структура с около 90% в евро и 10% в злато, банката ще премине към по-диверсифициран портфейл.

"След като еврото стане наша национална валута, ще започнем да диверсифицираме валутните си резерви в други валути", обясни управителят на БНБ.

Институцията вече подготвя нова оперативна инфраструктура, разширява мрежата от контрагенти и изгражда по-задълбочен пазарен експертен опит. Предвижда се облекчаване на кредитния праг за активите от АА минус на А минус и разширяване на инвестиционния хоризонт от краткосрочен до стратегически.

Димитър Радев заключи, че в условията на глобална фрагментация, централните банки трябва да се адаптират, като продължават да отстояват основните принципи на управление на резервите – ликвидност, сигурност и възвръщаемост, с повишено внимание към геополитическите и системните рискове.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    10
    До 5
    Обясни ни колко негативно ще се променят нещата в здравеопазването,в търговията,в туризма,в полетите до Луната,до Марс,до Сатурн.Това е много важно и интересно за нас,плебеите....
  • 2
    9
    До 4
    Ееее,такава голяма лъжа не бях чувал!Адмирации,номер 1 си!
  • -1
    8
    До 7
    Възможно е, или пък са някакъв етап от развитието на човека ПРЕДИ Хомо сапиенс. Гледаш го, има всички части на тялото, може да стои прав и да се движи, но не може да мисли.
  • -1
    7
    До 6
    Дали пък копейките на са някакъв скрит етнос в България ??
  • -1
    6
    Тъпата копейка 5
    Толкова обича родината си, че я пише с малка буква! Основният симптом на тези всичките, патриоти, но на Раzzсия, България кучета я яли, толкова я мразят. За простотиите, които разпространяват, даже няма нужда да се говори. Каквото им спуснат, това тролят, даже сигурно безплатно.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Дете пита баща си:
- Тате, вярно ли е, че вещици има само в приказките?
Бащата поглеждайки към кухнята:
- Едно време и аз мислех така...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари