Украйна отменя 1 юни като Ден на детето

1
Володимир Зеленски премести празника на 20 ноември с цел съгласуване със Световния ден на детето
Володимир Зеленски премести празника на 20 ноември с цел съгласуване със Световния ден на детето Снимка: ЕПА / БТА / Архив

Володимир Зеленски премести празника на 20 ноември с цел съгласуване със Световния ден на детето

Украйна вече няма да празнува Деня на детето на 1 юни. Президентът Володимир Зеленски подписа указ № 355/2025, с който официално премести празника на 20 ноември – датата, на която се отбелязва Световният ден на детето.

С новия указ се отменя предишната заповед от 1998 г., подписана от тогавашния президент Леонид Кучма, който бе установил 1 юни като официален Ден на детето в страната.

В документа се посочва, че промяната има за цел „утвърждаване на закрилата на децата като национален приоритет на Украйна, засилване и обединяване на усилията на международната общност за защита на правата и интересите на децата, както и прилагане на разпоредбите на Конвенцията за правата на детето".

Датата 20 ноември не е случайно избрана – на този ден през 1959 г. е приета Декларацията за правата на детето, а през 1989 г. – Конвенцията за правата на детето от Общото събрание на ООН.

С това решение Украйна се отдалечава от традицията на бившите съветски републики и други източноевропейски държави, които продължават да честват празника на 1 юни, и се присъединява към международната практика на западните страни, включително ЕС, САЩ и Канада.

Указът влиза в сила от деня на публикуването му, което означава, че още тази година украинските деца ще празнуват своя ден през ноември, а не през юни.

През февруари 2025 г. Върховната рада на Украйна прие също важни изменения в Закона за пълното средно образование, гарантиращи правото на всяко дете да получи признаване на резултатите от обучението си в чужбина. Тези промени ще влязат в сила от 15 юни 2025 г.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    1
    Аз
    Сетни мъки на зеления наркаман да остане с нещо хубаво в историята. Уви, ще остане само като изтребител на народа си!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Митко, ти защо викаш на жена си Пепи, тя нали се казва Гинка?
- Ей така, накратко от пепелянка!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари