Турция пуска смартфон със сателитна връзка
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

ASELSAN и Türk Telekom обединяват усилия за технологична независимост
Турция разработва свой национален смартфон в три модела, който ще бъде официално представен през първото тримесечие на 2027 година, съобщават от CNN Türk. Проектът на отбранителния гигант ASELSAN, телекомуникационния оператор Türk Telekom и компанията TTT İnovasyon цели да осигури технологична независимост и сигурна комуникация за държавния сектор, като първоначалното производство ще бъде позиционирано в Истанбул.
Устройства за държавата и масовия пазар
Според представената стратегия устройствата ще бъдат пуснати на пазара поетапно. Един от трите модела е проектиран специално за служители в държавната администрация. Това устройство ще бъде от висок клас и ще разполага с криптирана система за защита, която да гарантира максимална сигурност при гласови повиквания и обмен на съобщения. Целта е да се предотврати изтичането на чувствителни данни и да се повиши киберсигурността в институциите.
Останалите два модела ще бъдат насочени към масовия потребител. Единият ще бъде достъпен за широката общественост с фокус върху дълъг живот на батерията и устойчивост на вода и прах. Третият модел ще предложи премиум характеристики с по-мощен процесор и усъвършенствана камера.
Сателитна връзка и интеграция с TOGG
Ключова характеристика на новите смартфони ще бъде вградената инфраструктура за сателитна комуникация. Тази технология ще позволи непрекъсната връзка при природни бедствия и извънредни ситуации, когато стандартните мобилни мрежи са извън строя.
Устройствата ще бъдат напълно съвместими с дигиталната екосистема на турския електромобил TOGG. По този начин телефонът ще се интегрира безпроблемно в потребителския интерфейс на националния автомобил, превръщайки се в част от по-широка национална технологична мрежа.
Пътят към собствена операционна система
Първоначално смартфоните ще използват операционна система Android, но дългосрочната стратегия предвижда преминаване към изцяло национална мобилна платформа.
Председателят на Деловия съвет на Тюркския свят Айдин Еркоч уточнява, че проектът е резултат от близо тригодишна подготовка. "В момента работим по създаването на отделна корпоративна структура за производството и търсим подходящ главен изпълнителен директор за новата компания", посочва Еркоч пред турските медии.






















