Apple блокира стари устройства с новата iOS 26.4

0
Иновативните функции с изкуствен интелект изискват покупка на най-новите смартфони
Иновативните функции с изкуствен интелект изискват покупка на най-новите смартфони

Иновативните функции с изкуствен интелект изискват покупка на най-новите смартфони

Американският технологичен гигант "Apple" пусна първата бета версия на операционната система iOS 26.4 за разработчици. Въпреки че обновлението въвежда атрактивни функции като генериране на плейлисти чрез изкуствен интелект в "Apple Music", технологичният скок на практика изключва собствениците на по-стари и масови модели смартфони, сочат данни на технологичното издание "9to5Mac".

Илюзията за безплатна иновация

В основата на новата актуализация стои инструментът "Playlist Playground", който създава персонализирани музикални списъци въз основа на кратки текстови команди като "музика за тренировка". Според софтуерната документация обаче, тази екстра е изцяло зависима от системата "Apple Intelligence".

Това означава, че функцията изисква огромен изчислителен ресурс и работи единствено на последните, най-скъпи модели на компанията. На практика, софтуерната актуализация действа като агресивен маркетингов инструмент, който принуждава потребителите да инвестират хиляди левове в нов хардуер, ако искат да използват пълния капацитет на устройството си.

Рискове при сигурността по подразбиране

Друг силно рекламиран аспект в iOS 26.4 е автоматичното активиране на защитата при откраднато устройство. Мярката вече работи по подразбиране и задължава използването на биометрични данни при извършване на чувствителни действия извън дома или офиса.

Анализаторите по киберсигурност предупреждават, че макар функцията да възпира крадците, тя крие сериозен риск от блокиране на легитимните собственици. При повреда на сензора или при спешна ситуация в непозната локация, потребителите могат да бъдат напълно изолирани от собствените си пароли и банкови приложения.

Криптирани съобщения с условности

Актуализацията прави заявка за въвеждане на цялостно криптиране за RCS съобщения, което трябва да изравни сигурността на комуникацията между iPhone и Android устройства. Тестването на криптирането обаче се намира в начална фаза. Пълната защита към външни операционни системи най-вероятно ще бъде отложена за бъдещи версии, оставяйки обещанията за тотална сигурност на този етап само на хартия.

Технологичните експерти припомнят, че бета версиите за разработчици традиционно съдържат множество софтуерни грешки и не са предназначени за масова употреба на лични устройства.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Скарах се с мъжа си. Цял ден му мълчах, така си и легнахме. Кихнах и без да искам го опръсках, а той не издържа:

– И с отрова ли се мъчиш да ме умориш?

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари