Цончо Ганев: Хазартът е тумор за обществото
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

„Възраждане“ иска 100 процента майчинство през втората година
Депутатът от политическа партия „Възраждане“ Цончо Ганев критикува остро новия държавен бюджет и липсата на реформи в социалната сфера по време на телевизионно участие в сряда. В ефира на Bulgaria ON AIR той подчерта, че липсва реална визия за справяне с демографската криза, настоя за 100% майчинство през втората година и изрази скептицизъм относно новата денонощна линия за борба с корупцията.
Ирония към мерките на правителството
На фона на стартиращата денонощна телефонна линия за борба с корупцията и внасянето на държавния бюджет в Народното събрание, Ганев изрази съмнение относно ефективността на предприетите стъпки.
"Колкото до това, което направи правителството за два месеца - овладя цените на хранителните стоки и имаме икономическо подобрение в страната, след като управлява вече цялата власт в правителството. Казвам го с тежка ирония, тъй като това са едни мерки, които вече стават гротеска и е жалко, че се случва в нашата държава", коментира народният представител.
Майчинството и приоритетите на държавата
Относно преговорите за майчинството, той направи аналогия с класически български филм, в който обещанията остават за неопределеното бъдеще. Депутатът критикува управляващите, че са пропуснали възможността да приемат 100% майчинство през втората година.
"Имат ли цена децата на България? Нямат. При положение, че демографски изчезваме и се раждат все по-малко българчета, и ние сме с отрицателен демографски прираст вече повече от десетилетия, няма никакво значение. Още повече, че когато майките получават 100% майчинство през втората година и се върнат на работа, те ще си плащат осигуровките - здравни, социални, всички видове данъци. Така че почти нищо няма да струва една такава мярка", обясни Ганев.
Милиарди за частни фондове и болници
По отношение на държавните финанси, представителят на „Възраждане“ отбеляза, че бюджетът се крепи на кредити, като държавата планира да изтегли над 6,39 милиарда евро до края на годината. Според него средства има, но липсват реформи и "се краде прекалено много".
Като пример той посочи частните пенсионни фондове, към които се насочват близо 1,79 милиарда евро, както и здравеопазването, където над 1,53 милиарда евро от Здравната каса отиват в частни лечебни заведения. Като мярка за увеличаване на приходите, той предложи вдигане на данъка за хазартния сектор.
"Хазартът е тумор, който унищожава човешки съдби. Защо да не е 80% данъкът за него? Има съсипани хиляди семейства, хиляди семейства", заяви Ганев, допълвайки, че партията му би подкрепила бюджета, ако в него фигурираха реални реформи в образованието, здравеопазването и социалната сфера.
Бъдещето на рафинерията
Депутатът коментира и казуса с рафинерията и запора от страна на „Литаско“, отбелязвайки, че е естествено в международното право да се иска обезпечение по заведен иск. Според него управляващите подготвят извънсъдебно споразумение, което ще струва на страната огромни средства.
"Ние от "Възраждане" призовахме Радев да започне разговори не за компенсации на руснаците, а за закупуване на рафинерията, тя да стане българска, държавна собственост", заключи Цончо Ганев.





















