Танкер с 47 000 тона пропан-бутан премина Ормузкия проток

0
Корабът "Джаг Васант" достави критично гориво за Индия на фона на близкоизточната криза
Корабът "Джаг Васант" достави критично гориво за Индия на фона на близкоизточната криза Снимка: БТА

Корабът "Джаг Васант" достави критично гориво за Индия на фона на близкоизточната криза

Плаващият под индийски флаг танкер "Джаг Васант", натоварен с 47 000 тона пропан-бутан, акостира успешно на пристанище "Вадинар" в щата Гуджарат. Корабът премина през невралгичния Ормузки проток въпреки нарастващото напрежение и военните действия в Близкия изток, предотвратявайки задаваща се газова криза на индийския пазар.

Според официалната информация от пристанищната администрация, огромният плавателен съд е хвърлил котва в петък вечерта. Жизненоважното гориво е било натоварено предварително на кувейтското пристанище "Мина Ал Ахмади".

Дипломация и военноморска охрана

Успешното преминаване на "Джаг Васант" през Ормузкия проток не е рутинен курс, а резултат от сложни преговори. Заради ескалацията на конфликта между Иран и Израел, ключовият морски маршрут беше определен като високорисков, което доведе до блокирането на десетки търговски кораби в региона.

Индийските власти потвърдиха, че танкерът е получил зелена светлина за безопасно преминаване след директни дипломатически контакти с Техеран. За да се гарантира сигурността на доставките, бойни кораби на индийските военноморски сили са били поставени в повишена готовност в района на Арабско море и Оманския залив.

Трансфер в открито море

Логистичната операция по разпределяне на горивото вече е в ход. От пристанище "Вадинар" уточниха, че 230-метровият "Джаг Васант" в момента прехвърля 17 600 тона от товара си на по-малкия танкер "Роуз гас" чрез специализирана маневра в открито море.

Очаква се процесът по прехвърляне да отнеме около 15 часа. След приключването му корабът-майка ще отплава към Мумбай и Мангалуру, за да разтовари останалото количество пропан-бутан.

Заплахата за доставките

Пристигането на танкера носи огромно облекчение за Ню Делхи. Заради блокираните маршрути в Близкия изток, през последните дни в Индия се появиха сериозни опасения за недостиг на газ за битови нужди, което дори доведе до локални протести и затруднения в снабдяването на домакинствата.

Още един индийски танкер се очаква да пристигне съвсем скоро. Корабът "Pine Gas", натоварен с 45 000 тона пропан-бутан, също е преминал успешно през Ормузкия проток и пътува към индийските брегове, за да стабилизира окончателно вътрешния пазар.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Синът свири на цигулка, а кучето вие.
Влиза бащата:
- Сине, може ли да свириш нещо, което Рекс не знае?

Нови коментари