Сянката по Черноморието достига 23 евро за комплект
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Туроператори отчитат огромна ценова разлика с почивките в Гърция
На прага на новия летен сезон плажните принадлежности по Българското Черноморие за първи път се предлагат официално в евро, съобщават от БНТ. Въпреки превалутирането, концесионерите запазват миналогодишните стойности, като родните курорти остават значително по-изгодни спрямо конкурентните дестинации в Гърция и Турция.
Превалутиране без реално поскъпване
Проверките по Южното Черноморие показват, че почти всички плажове вече са достигнали максималната цена за чадър и шезлонг, която е заложена по техните концесионни договори. Това на практика изключва възможността за допълнително драстично поскъпване през това лято. Средната цена за единичен чадър или шезлонг ще гравитира около 5 евро, в зависимост от конкретната ивица.
Очаква се Министерството на туризма официално да обяви тарифите на своя сайт до края на месеца. Заради нарастващите разходи концесионерите вероятно ще търсят варианти за допълнителни приходи чрез таксуване на екстри като шалтета и масички към основните комплекти.
Бургас държи едни от най-ниските цени
Председателят на Асоциация за развитие на дейностите по управление на морските плажове Симеон Цветков потвърждава, че цените се закръглят в полза на потребителя след приемането на европейската валута.
"Плажът в Бургас е с втората най-ниска цена. Има един плаж в България, който мисля че е 36 стотинки по стари цени, по нови трябва да е 0,18 евро. Тук цената ще бъде 0,60 евро от 1,20 лв. от миналата година, като на въпроса с превалутирането закръгляме в полза на клиента. Общо за комплект при най-скъпите плажове достигаме до 23 евро за пълния комплект", обяснява Симеон Цветков.
От бранша допълват, че заведенията край брега също запазват приемливи нива за старта на сезона.
"Нямаме увеличение спрямо това, което са ни подготвили самите доставчици. Фрапето ни е 3 евро, а 1,99 евро ни е кафето в момента", заявява Славея Тонева.
Почивката у нас остава по-изгодна
Според стопаните на плажове България запазва статута си на дестинация с едни от най-ниските цени за сянка в Европа. За сравнение, в Италия и Гърция тарифите стартират от 20 евро и могат да достигнат до 150 евро в луксозните курорти.
"Въпреки скъпотията, въпреки повишените цени, ние запазваме нашето конкурентно предимство като съотношение качество – цена. Едноседмична почивка, в четиризвезден хотел, за двама човека, ол инклузив, през юли месец, високия сезон, в България е някъде от порядъка на 1 600 – 1 700 евро. Същият продукт, в Турция, е с около 200 евро цената е по-висока, а пък за Гърция цената минава 2 000 евро", категоричен е Стоян Маринов.
Въпреки ценовото предимство, експертите във Варна прогнозират сложен летен сезон. Причините са комплексни – от напрегнатата геополитическа обстановка и ръста в цените на горивата, до отмяната на ключови чартърни полети.






















