Стартира проектирането на водородопровод между Гърция и България

0
Стартира проектирането на водородопровод между Гърция и България
Стартира проектирането на водородопровод между Гърция и България Снимка: БГНЕС

Проектът ще е ключов елемент от европейския коридор за пренос на водород към Централна Европа

Гръцкият оператор на газопреносната система ДЕСФА обяви търг за изготвяне на проект за водородопровод, който първоначално ще свързва Гърция с България. Това е важна стъпка към изграждането на европейски коридор за пренос на водород към Централна Европа.

Проектът, кодирано наречен H2DRIA, предвижда изграждането на тръбопровод, започващ от Агия Теодори в област Коринтия и достигащ до гръцко-българската граница. Проучването ще продължи 9 месеца, а очакваната стойност на проектантската част е 1,5 млн. евро без ДДС.

Според изискванията на тръжната документация, участниците трябва да имат предходен опит с проекти за транспортиране на водород под високо налягане. Целта на ДЕСФА е да бъде създадена мрежа, която да включва както съществуващи, така и нови водородни тръбопроводи, достигащи до Централна Европа.

Това е ключов проект, който ще позволи транспортирането на зелен водород от южната част на Гърция към Северна и Централна Европа", коментира източник, близък до проекта.

Част от европейската водородна стратегия

Водородопроводът с обща дължина от 540 километра е съвместен проект между Гърция и България, като двете страни работят по него от 2021 г. Проектът вече е получил първоначално одобрение от Европейската комисия, което го прави подходящ за включване в списъка с проекти от общ европейски интерес (PCI).

Общата инвестиция в проекта се оценява на около 1 милиард евро, като се очаква да бъде завършен до 2029 г. Водородопроводът ще позволи транспортирането на чист водород, произведен предимно от възобновяеми енергийни източници в южната част на Гърция, към индустриалните центрове в Централна Европа.

Този проект поставя Гърция, Испания и Италия на едно ниво по отношение на потенциала за бъдещата роля, която тези средиземноморски държави ще играят в осигуряването на инфраструктура за водород", заяви преди време главният изпълнителен директор на ДЕСФА, Мария Рита Гали.

България и Гърция вече имат опит в съвместното развитие на газова инфраструктура след успешното пускане в експлоатация на интерконектора Гърция-България през октомври 2022 г.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Кирооо, събуди са бре! Заспал си у сладоледа!

- И кво бе, що ма стряскаш?

- Премести са у салатата, да не настинеш!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари