Спират ТИР-овете заради трафика и жегите
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

АПИ въвежда и реверсивно движение край Симитли
От Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) съобщават, че временно спират движението на ТИР-ове над 12 тона по автомагистралите „Тракия“ и „Струма“, както и по първокласния път през Кресненското дефиле. Мярката ще бъде в сила всеки петък и неделя до края на август и цели да намали предпоставките за пътни инциденти и задръствания в часовете с най-интензивен трафик.
В петък, 21 август, ТИР-овете няма да могат да пътуват в посока Бургас и граничния пункт „Кулата“ в интервала от 16:00 до 20:00 часа. В неделя, 23 август, същата забрана важи за пътуващите към София, отново между 16:00 и 20:00 часа. Ограниченията по направлението за Гърция засягат отсечката от пътен възел „Симитли“ до границата.
Забраната не важи за автобуси от обществения транспорт, както и за ТИР-ове, превозващи опасни товари, живи животни, бързоразвалящи се храни на температурен режим, специализирани екарисажни автомобили и техника на пътноподдържащите фирми.
Реверсивно движение край Симитли
За улесняване на пътуващите към Банско и южната ни съседка, в района на Симитли се въвежда реверсивно движение. В петък трафикът към „Кулата“ ще преминава в две ленти, а този към София – в една. В неделя организацията се обръща и две ленти ще поемат потока от автомобили, прибиращи се към столицата. От АПИ уточняват, че следят натоварването непрекъснато и имат готовност да променят режима при необходимост.
Шофьорите могат да следят интензивността на трафика в реално време чрез интерактивната карта на Националното тол управление. Системата показва броя на преминалите автомобили през последния час и помага за избор на оптимален маршрут по републиканската мрежа.
Жегите спират тежкотоварния трафик
Заради прогнозите за температури до 38 градуса през следващите дни, от агенцията напомнят, че имат готовност да ограничават и движението на всички ТИР-ове над 20 тона. Това ще се случва между 13:00 и 20:00 часа, ако въздухът се нагрее над 35 градуса, а асфалтът – над 50 градуса.
Ограничението ще се прилага в областите Русе, Велико Търново, Разград, Търговище, Плевен, Ловеч, Габрово, Силистра, Хасково, Пазарджик, Пловдив и Стара Загора. Изключенията за превоз на бързоразвалящи се стоки и живи животни остават валидни и при тази мярка.
От пътната агенция призовават шофьорите да не предприемат рискови изпреварвания и категорично да не използват аварийните ленти на магистралите за по-бързо придвижване. Подобни нарушения блокират достъпа на линейки, пожарни и полицейски автомобили при евентуални инциденти.






















