Смесени патрули следят за нарушения с електрически тротинетки в Русе

7
Смесени патрули следят за нарушения с електрически тротинетки в Русе
Смесени патрули следят за нарушения с електрически тротинетки в Русе Видео: КИС 13

Общината и полицията обединяват усилия за по-сигурни улици

В град Русе стартира инициатива за повишаване на безопасността на пешеходците и водачите на електрически тротинетки. Смесени патрули, съставени от представители на различни институции, вече следят за спазването на новите забрани за движение с електрически тротинетки в пешеходните зони на града.

Тази мярка е част от по-мащабна стратегия за предотвратяване на инциденти и опазване живота и здравето на гражданите. В екипите, които патрулират из града, участват служители от Областната дирекция на Министерството на вътрешните работи (МВР) - Русе, Общинска полиция и Инспектората по охрана на обществения ред и сигурност, предава КИС 13.

Сътрудничеството между различните институции не се ограничава само до патрулите. Активна комуникация се осъществява и с Общинска и Областна администрация, което позволява по-ефективно противодействие на нарушенията.

Важно е да се отбележи, че според Закона за движение по пътищата, органите на реда и упълномощените общински служители имат правомощията да задържат електрически превозни средства като доказателствен материал при установяване на нарушения.

Тази инициатива идва в отговор на нарастващата популярност на електрическите тротинетки като алтернативно средство за придвижване в градска среда. Въпреки удобството, което предлагат, тяхната употреба в пешеходни зони крие рискове както за пешеходците, така и за самите водачи.

Новите мерки целят да създадат баланс между модерната мобилност и традиционното пешеходно движение, гарантирайки безопасността на всички участници в градския трафик.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    15
    до 14
    Кое да защитавам, казвам ти, че правилата са идиотски (и това изобщо не е изненадващо, като знаем какви хора „изпращаме“ в законодателната власт „да ни представляват“). В ЗДП няма ограничение за способността на едно ИЕМПС да развива над 25 км/ч, а трябва да има, при положение, че няма техническо средство, което да определи дали в даден момент се спазва (от водача) ограничението за максимална позволена скорост. Един радар не е толкова ефективен към такава малка маса метал, каквато има в тротинетките. Законодателната власт и изпълнителната власт само имитират дейност, че даже и не се напрягат много и в имитацията.
  • 0
    14
    13-ти, последно не разбрах
    Кое точно защитаваш, да се спазват правилата, или да се търсят вратички да не се спазват?!? Щото като чета пресата още един такъв си е заминал снощи или миналата вечер?!? Нямам нищо против такива, стига да не си отидат невинни заради тях!
  • 0
    13
    до 12
    Сега пък почна да си измисляш. Ето целият чл. 79: Чл. 79. (Доп. - ДВ, бр. 60 от 2020 г., в сила от 07.07.2020 г.) За да участва в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, всеки велосипед и индивидуално електрическо превозно средство трябва да има изправни: 1. спирачки; 2. (изм. - ДВ, бр. 60 от 2020 г., в сила от 07.07.2020 г.) механичен или електронен звънец и да няма друг звуков сигнал; 3. (изм. - ДВ, бр. 60 от 2020 г., в сила от 07.07.2020 г.) за велосипеда - устройство за излъчване на бяла или жълта добре различима светлина отпред и червен светлоотразител отзад; допуска се поставянето на устройство за излъчване на червена светлина отзад; 4. (нова - ДВ, бр. 60 от 2020 г., в сила от 07.07.2020 г.) за индивидуалното електрическо превозно средство - устройство за излъчване на бяла или жълта добре различима светлина отпред и устройство за излъчване на червена светлина отзад; 5. (предишна т. 4, доп. - ДВ, бр. 60 от 2020 г., в сила от 07.07.2020 г.) бели или жълти светлоотразители или светлоотразяващи елементи отстрани на колелата на велосипедите. А в чл. 80а въпросният текст всъщност е: Чл. 80а. (Нов - ДВ, бр. 60 от 2020 г., в сила от 07.07.2020 г.) ... (2) На водача на индивидуалното електрическо превозно средство е забранено: ... 4. да развива скорост, по-висока от 25 km/h; ... Това е задължение на водача, а не изискване към самото ИЕМПС. Също никъде не се споменават въпросните 250Вт. Четеш закона, както дявола - евангелието.
  • 0
    12
    до 11
    Баш, баш!😁😁😁 и те са там! Правила за движение на индивидуални електрически превозни средства (тротинетки) През 2020 година българското Народно събрание прие редица текстове в Закона за движението по пътищата, като регламентира строги правила за ползването им (ЗДвП, Раздел XVIII. Особени правила за някои участници в движението, чл. 79 и 80а). Изисквания към ИЕПС - скорост до 25 км/ч и мощност до 250 вата! Първото изискване към тези превозни средства е да са технически изправни. Това реално означава да имат работещи спирачни системи, да разполагат с изрядни светлини и електронен или механичен звънец. Изисквания към водача Тук правилата са малко повече. Но основните са свързани с това кой може да управлява ИЕПС, къде може да се кара и с каква скорост. В закона е записано, че водачите на индивидуални електрически превозни средства могат да ги управляват със скорост до 25 км/ч. Но в същото време е предвидено, че общинските съвети могат с наредба да определят участъци и с по-ниска скорост на движение. Тротинетки могат да се карат само по изградената велосипедна инфраструктура и по пътищата, където максимално разрешената скорост на движение е до 50 км/ч. По отношение на това кой може да управлява ИЕПС, тук нещата зависят от възрастта на водача. С текстовете в Закона е регламентирано, че минималната възраст за управление на индивидуално електрическо превозно средство е 14 години. Тези деца имат право да карат само по велосипедна алея. За да може да използва и пътища и улици с максимално разрешена скорост до 50 км/ч водачът трябва да има навършени 16 години. Други правила Законът задължава водачите на ИЕПС да се движат с предпазни каски, ако са до 18 години. Освен това в тъмната част на денонощието те трябва да са със светлоотразителни жилетки. С тротинетка не могат да се превозват големи предмети и товари. Забранено е и да се ползва от двама души едновременно. В допълнение Освен всичко изброено до тук, важно е също водачите на тротинетки да не забравят, че и за тях са валидни всички общи правила за движение по пътищата. Това са спазване на светлинните сигнали на светофарите, недопускане на неправилни маневри, рязка промяна в посоката на движение, даване на предимство на пешеходците и редица други.
  • 0
    11
    до 10
    Не баш. ЗДП: Чл. 149. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 2017 г., в сила от 26.01.2017 г.) За нуждите на одобряването на типа, превозните средства се делят на следните категории, обозначени с латински букви: 1. (изм. - ДВ, бр. 79 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 9 от 2017 г., в сила от 26.01.2017 г.) категория L - МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА, определени в чл. 4 от Регламент (ЕС) № 168/2013;........ § 6. По смисъла на този закон: .... 11. (доп. - ДВ, бр. 60 от 2020 г., в сила от 07.07.2020 г.) "Моторно превозно средство" е пътно превозно средство, снабдено с двигател за придвижване, с изключение на релсовите превозни средства и ИНДИВИДУАЛНИТЕ ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

От нашия клас само Мишо е останал в България...
- Браво на него! Патриот!
- У затвора е...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари