Шведските власти съобщиха за рязко увеличаване на GPS смущенията над Балтийско море
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Броят на случаите се е увеличил 13 пъти за две години, Дания също отчита значителен ръст на инцидентите
Шведските власти съобщиха днес за драматично нарастване на случаите на смущаване на навигационните системи на самолети над Балтийско море. Броят на инцидентите със заглушаване на GPS и други сателитни навигационни системи в шведското въздушно пространство е нараснал от 55 през 2023 г. до 733 до момента през 2025 г., според данните на шведската транспортна агенция.
"Това е сериозен проблем и представлява риск за безопасността на гражданската авиация", заяви говорителят на шведските транспортни власти Андреас Холмгрен. Той подчерта, че пилотите разполагат с резервни системи за навигация при такива ситуации.
Шведските експерти са категорични за източника на смущенията. "Направихме анализи за продължителен период и събрахме данни. Можем да заключим, че смущенията идват от руска територия", добави Холмгрен, цитиран от АФП.
Дания също отчита значително увеличение на подобните инциденти. Според данните на датските транспортни власти, цитирани от новинарската агенция Рицаус, страната регистрира около два случая на седмица през 2025 г., в сравнение с по-малко от два случая месечно през 2023 г.
Международен инцидент с високопоставен представител на ЕС
Този проблем придоби международно значение, след като в понеделник Европейската комисия съобщи за инцидент със самолет, превозващ председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен. При полет над България GPS навигацията на самолета й беше заглушена, за което се подозира Русия. При този инцидент пилотът е бил принуден да кацне на ръчно управление в Пловдив, използвайки хартиени карти.
Ръстът на GPS смущенията предизвиква все по-голяма загриженост сред европейските страни. Според анализ на Европейския съюз от юни тази година, Полша е регистрирала 2732 случая на смущения само през януари 2025 г., в сравнение с 1908 през края на 2023 г. Литва е отчела 1185 случая през същия месец, което е повече от двойно спрямо март 2024 г.
Мерки за противодействие
В отговор на нарастващата заплаха, Европейският съюз планира да разположи допълнителни сателити в ниска земна орбита, за да засили устойчивостта срещу GPS смущения. Съвместно с Полша, Швеция и Дания се изгражда и наземна система за позициониране около Балтийско море.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте потвърди, че алиансът работи "денонощно" за противодействие на руското заглушаване на GPS сигнали, като определи проблема като част от "хибридната война" срещу Европа.






















