Сформират специално звено за контрол на цените у нас

0
До седмица правителството предлага конкретни мерки срещу пазарната спекула
До седмица правителството предлага конкретни мерки срещу пазарната спекула

До седмица правителството предлага конкретни мерки срещу пазарната спекула

От Министерския съвет информират, че държавата създава специализирано координационно звено за контрол върху ценообразуването на хранителните стоки. Решението идва след среща при Румен Радев, на която са отчетени драстични търговски надценки, достигащи до 95% при някои продукти от първа необходимост.

Контрол и изсветляване на доставките

Новото спецзвено ще обедини представители на различни регулаторни и контролни органи, като от тях ще се изисква ежеседмична отчетност. Основната цел е проследяване на цялата верига на доставки, за да стане ясно къде се генерират необоснованите печалби.

По думите на министъра на земеделието и храните Пламен Абровски, предстои допълнителен дебат в парламента за законодателни промени, но засилените проверки започват незабавно. Установено е, че при нормална търговска надценка между 20% и 30%, на пазара масово се регистрират стойности между 65% и 95%.

Финансови инструменти за производителите

Министърът на икономиката, инвестициите и индустрията Александър Пулев обяви, че правителството вече води разговори с Българската банка за развитие и Българската агенция за експортно застраховане. Целта е разработване на субсидирани кредити и гаранционни продукти, които да подпомогнат директно родните производители.

"Не сме във война нито с веригите, нито с търговците. Ние сме във война с нелоялните търговски практики", категоричен бе Пулев по време на брифинга. Той допълни, че кабинетът ще изисква строга дисциплина и прозрачност по веригата.

Фокус върху родното производство

Освен борбата с ценовата спекула, участниците в срещата са акцентирали върху необходимостта от повече качествени български храни в търговските обекти и равнопоставеност спрямо вносните стоки. Особено внимание е обърнато на млечните продукти.

"Сиренето трябва да е сирене, не може да е вода или полуфабрикат", заяви председателят на Асоциацията на млекопереработвателите Димитър Зоров, подчертавайки нуждата от безкомпромисен качествен контрол.

Очаква се финалният пакет от мерки да бъде официално представен до една седмица.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Кандидат за общ работник

Шефът:

– Какви претенции имате?

Кандидатът:

– 3000 лв. заплата и 40 дена отпуск.

– Ще ви дам 10 000 лв, секретарка и автомобил.

– Вие се шегувате!?

– Вие пръв започнахте!

Нови коментари