Седем руски ракети паднаха пред новата германска система IRIS-T

27
Лвовската ПВО бригада постави нов рекорд с новопридобитата система за противовъздушна отбрана
Лвовската ПВО бригада постави нов рекорд с новопридобитата система за противовъздушна отбрана Снимка: Timm Ziegenthaler / Facebook

Лвовската ПВО бригада постави нов рекорд с новопридобитата система за противовъздушна отбрана

Седем руски крилати ракети бяха унищожени в една-единствена бойна операция от Лвовската зенитно-ракетна бригада с новопридобитата германска система за противовъздушна отбрана IRIS-T. Това беше първото използване на системата от украинските сили и веднага се превърна в изключително успешна операция.

"По време на отблъскване на масирана ракетна и въздушна атака, седем руски крилати ракети навлязоха в нашата зона на поражение. Унищожихме ги една по една," заяви Виталий, командирът на зенитно-ракетното звено.

До този момент бригадата използваше съветската система С-300, с която постигна значителни успехи, свалявайки множество вражески ракети и дронове от началото на пълномащабната инвазия. Най-много унищожени цели в една битка досега бяха пет. IRIS-T вече подобри този рекорд със свалянето на седемте ракети.

Модерна точност срещу руските атаки

"Това е модерна и изключително точна система, която спечели доверието ни от първия ден. Убедени сме, че с нея ще надминем досегашните си постижения," коментира още Виталий.

IRIS-T е съвременна немска система за противовъздушна отбрана с къс обсег, предназначена да защитава сухопътните сили на бойното поле. Основният ѝ елемент е ракетата IRIS-T с инфрачервено самонасочване, адаптирана за наземно изстрелване.

Системата IRIS-T SLM (Surface Launched Medium-range) е част от най-новото поколение противовъздушна отбрана, разработено от германската компания Diehl Defence. Тя включва мобилна радарна станция, команден пункт и пускова установка, способна да изстрелва ракети с обсег до 40 километра и височина на прихващане до 20 километра.

Немската подкрепа продължава

През март Министерството на отбраната на Украйна подписа меморандум за сътрудничество с германската компания Diehl Defence - производител на семейството IRIS. Очаква се доставките и интеграцията на още системи да продължат в идните месеци.

IRIS-T се отличава с висока точност, способност за едновременно прихващане на множество цели и бързо време за реакция - ключови фактори при отблъскване на масирани атаки с дронове и крилати ракети. Именно тези характеристики я правят особено ценна за украинските сили в динамичната среда на съвременната война.

Системата е способна да унищожава самолети, хеликоптери, дронове и ракети, като захваща целите във финалната фаза на полета чрез инфрачервен сензор. Битката край Лвов поставя началото на нова бойна история за украинската ПВО - и никой не възнамерява да спира дотук.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Мъжете се размножават чрез деление. Не делиш ли парите си с жената - няма размножителен процес.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари