Съдът отмени разрешението за изсичане на дърветата по улица "Муткурова"
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 1

Административният съд в Русе призна за незаконосъобразно писменото разрешение на кмета на Община Русе
Административният съд в Русе отмени днес писменото разрешение на кмета на Община Русе за изсичане на 11 дървета по улица "Муткурова". Решението е взето по жалба, подадена от русенка, която оспори законността на акта за премахване на стогодишните ясени .
Съдът установи множество съществени нарушения на административнопроизводствените правила при издаването на разрешението. Според становището на експертите, одобрено от кмета на общината, огледът на място е бил извършен на 2 октомври 2024 година. Било е установено, че в тротоарната площ се намират картотекирани 11 декоративни дървета от вида Fraxinus Americana (ясен), които са над 100-годишни и са в добро биологично състояние с изключение на едно, по информация цитирана от Русе Медиа.
Нарушени процедурни правила
Съдът констатира, че при издаването на акта е допуснато съществено нарушение на административнопроизводствените правила. Липсва оповестяване чрез публикация в интернет страницата на общината, съобразно изискването на Административнопроцесуалния кодекс, месец и половина преди издаването на разрешението.
Не е била спазена и разпоредбата за осигуряване на възможност на заинтересованите лица да се запознаят с преписката по издаване на общия административен акт. По този начин на заинтересованите лица не е предоставена възможност да осъществят правото си на участие в подготовката на акта.
Липсват данни и за съобщаване на акта по някои от указаните начини в закона, което представлява допълнително процесуално нарушение.
Липса на правни основания
Административният съд посочи, че разрешението не съдържа ясни фактически и правни основания за издаването му. В одобреното становище се обсъждат видът и характеристиките на дърветата, извършването на бъдещ ремонт на пътя и тротоара, както и как този ремонт ще се отрази на декоративните дървета.
Не става обаче ясно коя е конкретната хипотеза, предвидена в Наредба № 1 от 10 март 1993 година за опазване на озеленените площи и декоративната растителност, на която се основава даденото писмено разрешение. Не е посочено дали става въпрос за изсъхнали дървета и храсти, или за такива, чието състояние застрашава безопасността на движението или сигурността на гражданите.
Експертното становище
Според становището на ландшафтните архитекти, дърветата са от Първа величина и могат да достигнат до максимални за страната размери. Стъблата им са с диаметър над 70 сантиметра. Повърхностните им корени са повдигнали настилката над 35 сантиметра и правят тротоара непроходим от гледна точка на изискванията за достъпност.
Експертите са посочили, че при ремонт на пътя и тротоара ще е необходимо да се премахнат повърхностни корени на дълбочина поне 60 сантиметра. Всички тези мероприятия щели да доведат до нарушаване на механичния баланс на дърветата, проникване на гъбни вредители и да съкратят живота им.
Фактическото премахване
Становището на ландшафтните архитекти е издадено на датата на извършения оглед – 2 октомври 2024 година. Становището е одобрено от кмета на община Русе на 3 октомври 2024 година. Извършено е съобщаване за предстоящото премахване на декоративните дървета на сайта на Община Русе в раздел "Новини" на 28 октомври 2024 година.
Фактическото премахване на дърветата е извършено на 29 октомври 2024 година, видно от публикацията в интернет.
Касационно обжалване
Допуснатите множество и съществени процесуални нарушения в процедурата по издаване на общия административен акт и нарушенията на изискванията за формата му са достатъчни основания за неговата отмяна като незаконосъобразен, посочи съдът в мотивите си.
Решението подлежи на касационно обжалване пред Върховния административен съд на България в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.





















