Руски военни самолети нарушиха въздушното пространство на Литва

0
НАТО вдигна испански изтребители
НАТО вдигна испански изтребители Снимка: Министерство на отбраната на Русия Архив

НАТО вдигна испански изтребители, Вилнюс извика руски дипломат

Два руски военни самолета са нарушили въздушното пространство на Литва, страна-членка на НАТО, вчера вечерта. Това съобщиха литовските въоръжени сили, потвърдено от множество международни агенции, сред които Ройтерс и Асошиейтед Прес.

Инцидентът е станал около 18:00 часа местно време на 23 октомври. Руски изтребител Су-30 и самолет-цистерна Ил-78 са навлезли на около 700 метра навътре в литовска територия откъм руския ексклав Калининград. Нарушението е продължило около 18 секунди.

Остра реакция на НАТО и Литва

В отговор на нарушението, испански изтребители „Юрофайтър Тайфун“ от мисията на НАТО за въздушна полиция в Балтийския регион са били незабавно вдигнати по тревога и са продължили да патрулират района.

Президентът на Литва Гитанас Науседа осъди остро инцидента. "Това е грубо нарушение на международното право и териториалната цялост на Литва", заяви той в социалната мрежа X. Той добави, че случаят "за пореден път потвърждава важността от укрепване на готовността на европейската противовъздушна отбрана".

Министерството на външните работи на Литва е извикало представител на руското посолство във Вилнюс, за да връчи протестна нота.

Русия отрича нарушението

От Министерството на отбраната на Русия отрекоха твърденията за нарушение. В изявление, разпространено в Телеграм, от ведомството заявиха,

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Интервю в държавно учреждение:

- Какво умеете да правите?

- Ами ... нищо.

- Тези места вече са заети.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари