Русенското сдружение „Еквилибриум“ даде надежда за живот на дете с тежко заболяване
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0

Специалистите от сдружение „Еквилибриум“, които управляват Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания и потребност от постоянна медицинска грижа в Русе, успяват да вдъхнат надежда за живот на малко момче
Екипът не се отказва да търси най-добрите решения за децата, да се бори за тях и да успява въпреки трудностите.
Двегодишният Мани /името е променено/ се ражда с хидроцефалия /болест, при която главата се уголемява и нарушава жизнените функции/. Майката е категорична, че не може и не желае да се грижи за детето и иска то да бъде „оставено в дом“. Прогнозите на лекарите не са обнадеждаващи, според тях главата ще продължи да расте и ще се стигне до летален край. По покана на русенския отдел „Закрила на детето“ е проведена среща в университетската болница „Канев“ в присъствието на майката и социален работник от лечебното заведение за определяне съдбата на момчето. То е настанено в Центъра, а екипът продължава да търси мнението на различни неврохирурзи. Свързват се с проф. д-р Христо Цеков от столичната Сити клиник Аджибадем Токуда, който се наема да извърши животоспасяващата операция.
До датата на интервенцията обиколката на главата на детето нараства с цели 12 см. Операцията преминава успешно, като на Мани е поставен специален имплант.
Днес детето има свое приемно семейство, където се чувства щастливо и обичано. Посещава Дневния център за деца с увреждания към Обединени детски услуги „Слънчо“ на „Еквилибриум“. Специалистите наблюдават значителна положителна промяна в емоционалното и физическото му развитие, след като детето е настанено в семейна среда. Вече се ориентира добре, смее се на глас, може да играе само и всяка сутрин се буди с усмивка. Екипът поддържа непрекъсната връзка с майката, която е в чужбина, и ѝ изпращат постоянна информация за детето. Насърчават я да се събере със сина си, когато е готова.























ЕЦБ разреши на БНБ двоен обем евромонети
Румен Радев: Европа не може да победи ядрената сила Русия
КЗП удари голяма верига магазини заради фалшиви промоции
КЗП удари голяма верига магазини заради фалшиви промоции
ЕЦБ разреши на БНБ двоен обем евромонети