Русенски хирурзи ще се обучават при световноизвестен немски професор
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 0

Проф. д-р Мориц Шмелцле спаси пациентка с неоперабилен тумор чрез иновативна техника, никога преди не прилагана в света
Лекари от УМБАЛ "Медика" в Русе ще имат възможност да се обучават при световноизвестния немски хирург проф. д-р Мориц Шмелцле, който наскоро извърши уникална за света операция. Директорът на Клиниката по обща, висцерална и трансплантационна хирургия в Медицинския факултет в Хановер даде нов шанс за живот на 62-годишната Сузане Фимайер, благодарение на иновативен подход.
През август 2022 г. пациентката получава тежката диагноза – карцином на жлъчните пътища, а две седмици по-късно лекарите установяват, че туморът е неоперабилен. Въпреки първоначалната присъда, проф. Нилс Хоман от клиниката във Волфсбург я включва в клинично проучване на Медицинския университет в Хановер. Експерименталната терапия успява да спре растежа на тумора, но раковите клетки вече са обхванали и трите чернодробни вени.
"Лечението на г-жа Вимайер демонстрира напредъка, който сме постигнали в системната и хирургична туморна терапия. Като сертифициран център за чернодробни заболявания ние можем да предложим шанс за възстановяване дори в привидно безнадеждни случаи като настоящия", споделя проф. Мориц Шмелцле.
Хирургичният екип разработва новаторски подход, вдъхновен от идея на легендарния трансплантолог проф. д-р Рудолф Пихлмайер. Операцията е извършена на два етапа. На 23 март 2025 г. хирурзите разделят черния дроб на две, прекъсват притока на кръв към по-засегнатия десен лоб, позволявайки на левия да расте и да поеме самостоятелно чернодробната функция.
Осем дни по-късно следва уникалната интервенция. Екипът прекъсва кръвния поток през черния дроб, пренасочвайки го към апарат ECMO (екстракорпорална мембранна оксигенация), а оттам към сърцето. Едновременно с това черният дроб е охладен до 4 градуса по Целзий и се захранва с богат на кислород разтвор. В безкръвна среда хирурзите премахват две от засегнатите вени, реконструират третата и отстраняват тумора заедно с десния чернодробен лоб. Операцията продължава само 4 часа и половина.
Седем дни след операцията пациентката е изписана от болницата без усложнения. В знак на благодарност тя подарява на проф. Шмелцле кактус на име Ерих – същото име, което преди месеци дава на своя тумор, наричайки го иронично "своя съквартирант".
Проф. Шмелцле е водещ специалист в областта на онкохирургията на коремни органи и трансплантациите. Връзката му с Русе има и личен характер – той е съпруг на дъщерята на известния русенски гинеколог д-р Теодора Константинова. Досега професорът е посещавал УМБАЛ "Медика" три пъти, като е представял своя опит пред колеги хирурзи по време на научната конференция "Пролетни хирургични дни – Русе".
При предишните си визити проф. Шмелцле е останал впечатлен от развитието и потенциала на русенската болница. С ръководството на "Медика" вече е обсъдена възможността лекари от лечебното заведение да специализират в ръководената от него клиника – една от 50-те най-добри в света. Германската клиника е и университетски център по роботика в Долна Саксония, разполагащ с най-модерния хирургически робот.