Русе губи зеленина: Масово изсъхват иглолистни дървета и брези
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 20
Затоплянето и засушаването водят до бързото измиране на градската растителност
В Русе масово се наблюдава изсъхване на иглолистни дървета и брези, като проблемът придобива сериозни мащаби. Главният инженер на Общинското предприятие „Паркстрой“ - Русе, Марин Койнов, коментира пред „Русе Медиа“, че причините за това явление са комплексни и включват комбинация от климатични промени, възраст на дърветата и специфичните условия на градската среда.
Озеленяване и възраст на дърветата
По думите на Койнов, голяма част от озеленяването в Русе е осъществено през 50-те, 60-те и 70-те години на миналия век. Тогава са засадени декоративни видове, които сега достигат пределната си възраст в градска среда. Това, според специалиста, е един от основните фактори за масовото изсъхване на дърветата.
„Дърветата в градски условия живеят много по-кратко, отколкото в естествената си среда сред природата. В градска среда, възрастта им се съкращава значително, особено когато става въпрос за декоративни видове, интродуцирани от различни географски ширини,“ коментира Койнов.
Климатични промени и влияние върху дърветата
Един от водещите фактори за масовото изсъхване на дърветата е затоплянето и засушаването, което се наблюдава в Русе през последните две години. Това явление води до промяна в условията, в които растителността трябва да се развива, което от своя страна влияе на тяхната способност да оцеляват.
Типичен пример е смърчът – планински вид, който поради климатичните условия на Русе доскоро успяваше да се развива успешно. Обаче с настъпването на по-топли и сухи периоди, този вид вече не може да реагира адекватно на промените и започва масово да изсъхва. Сходна е ситуацията и с брезите, които произхождат от руските географски ширини. Тези дървета достигат до своята пределна възраст от около 40-50 години в Русе, но топлият климат през последните години довежда до измирането на 90 процента от тях.
„Има живи брези в града, но останаха много малко. Локацията им е такава, която позволява да оцелеят,“ добавя Марин Койнов.
Планове за бъдещо залесяване
Проблемът с изсъхването на дърветата изисква дългосрочни решения. За тази цел Община Русе и ОП „Паркстрой“ са влезли във връзка с Лесотехническия институт, за да се разработи по-научно обоснован подход към залесяването в града. Очаква се институтът да предостави експертна оценка и да предложи подходящ видов състав за бъдещите насаждения.
„Ние не знаем как ще реагират и другите дървета в бъдеще. Ще се направи една експертна оценка и ще ни бъде предложен видов състав, който ние да започнем да прилагаме при залесяването в града,“ споделя Койнов.
Мерки за справяне със ситуацията
В момента Общинското предприятие „Паркстрой“ активно премахва изсъхнали дървета в Русе. Работата започна от кея и продължава към Парка на младежта и Парка на възрожденците. Паралелно с това се извършват дейности и в кварталите, където също има значителен брой изсъхнали дървета.
Докладвай този коментар за нередност
×Кмете: Докарай палми...
Докладвай този коментар за нередност
×Брезата: Говорят за засушаване на брега на Дунав. Това само в Бг-Русе може да се коментира, без някой да го отнесе. За асфалта и бетона няма смисъл да се коменрира. Строим на поразия, бе грам мисъл за хората. За залесяването също. Слагат едни дребни дръвчеа, които ако се хванат, стигат до 3-4 м и никаква сянка.
Докладвай този коментар за нередност
×Баба Зима : Дървата да не са за огрев на една къщичка с ЧЕРВЕН ФЕНЕР, в едно близо село? За едни младоженци питам, дето се изселиха от града на село.
Докладвай този коментар за нередност
×Природолюбител : Верно, така казаха хората. Ако се разходите по улицата ще видите как са разфасовани горките дървета
Докладвай този коментар за нередност
×До 15: Защото така е наредено от некадърния Осперменител.