"Росатом" ще кандидатства за АЕЦ "Белене"
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 3

"Росатом" ще се включи в процедурата за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ „Белене“.
Това потвърди в сряда руският премиер Дмитрий Медведев в разговор с председателката на българското Народно събрание Цвета Караянчева, която е на двудневно посещение в Москва. Предния ден Караянчева се срещна и с министъра на външните работи Сергей Лавров. Тя посочи, че България има желание да довърши ядрения проект, но без да поема държавни гаранции.
България вече отвори официално процедура за търсене на инвеститори за АЕЦ "Белене", като според твърденията на енергийния министър Теменужка Петкова се очаква да откликнат големи компании от Русия, Китай, САЩ и Франция.
На практика обаче рестартът е невъзможен без участието на руската "Росатом", която е производител на оборудването на централата и държи цялата техническа документация и ноу-хау за реакторите.






















Бойко Борисов: Дружбата с ДПС ни стопи със 100 000 гласа
Разрушени ограничители на централна спирка застрашават...
Стефка Костадинова остава без място в парламента
Румен Радев събра над 42 000 гласа в Русе
Ангел Мавровски: Месо от заразени с антракс животни е...