"Разбивка.БГ" следи за аномалии в цените на храните
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Засичат ценови аномалии чрез сканиране на касови бележки
Сдружение „За достъпна и качествена храна“ представи днес иновативната платформа „Разбивка.БГ“, която има за цел да засича спекулации при цените на хранителните стоки в България чрез анализ на потребителски касови бележки. Инициативата бе обявена от председателя на организацията д-р Андрей Велчев в ефира на Bulgaria ON AIR, като основната цел е предоставяне на реален инструмент за противодействие на пазарните изкривявания и подпомагане на държавните контролни органи.
Технологии в полза на потребителя
Разработването на платформата е провокирано от необходимостта за преминаване отвъд простото констатиране на проблемите с високите цени към активно търсене на решения.
„В последните месеци много неправителствени организации, хора, които разработват приложения, показаха голямата мощ на новите технологии. Нашата кауза се казва "За достъпна и качествена храна". Искахме да добавим стойност към това, което започна като дебат новият състав на МС и мнозинството в НС. Не само да констатираме проблемите, но и да търсим решения“, обясни д-р Андрей Велчев пред Bulgaria ON AIR.
Той допълни, че държавата в момента се намира в трудна ситуация, която отразява глобалните икономически процеси.
Касовата бележка като инструмент
Основният механизъм на „Разбивка.БГ“ се базира на събирането и анализа на данни от обичайните покупки на гражданите, които често разкриват нелогични ценови разлики между различните региони или търговски обекти.
„Създадохме приложение, което най-вече да показва аномалиите, които големите вериги, а и малките, отричат. Да кажем, в София и Русе един и същи артикул в един и същи ден - да има различни цени. Не по-малко по значение, да има такива аномалии, че брошурите да са мотор на хората в не толкова активна възраст. Искаме да бъдем партньор на държавата“, подчерта председателят на сдружението.
„Най-важният акцент е, че покрай всички истерии забравихме, че една касова бележка съдържа най-необходимата информация, която засяга и Министерството на земеделието, и Министерството на икономиката, и Националната агенция по приходите“, отбеляза той, изтъквайки значението на гражданския принос.
Законодателни промени и санкции
Д-р Велчев акцентира и върху сътрудничеството с Комисията за защита на потребителите (КЗП) и нуждата от по-строг контрол над системните нарушители.
„Искаме да благодарим на КЗП, тъй като те ни поканиха и казаха, че имат недостатъци. Потребителят не бива да изглежда, че е сам. Сигналите, които идваха в сдружението, бяха за сериозни нарушения - развалени продукти. Сигналите бяха много. Твърдението на веригите е, че нещо може да му се е случило, след като е минало касовата зона“, заяви той.
От организацията настояват за промени в Закона за храните, които да гарантират реалното разобличаване на нелоялните търговци.
„Редом с това и справедливо разпределение коя глоба се налага първо. Търсим справедливост да бъдат проверявани не само българските производители, но и международните“, обобщи д-р Велчев.





















