Проф. Христо Пимпирев: България влиза в полупустинна зона
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Геологът предупреждава, че страната има технологични възможности за справяне с проблема, но липсва координация между институциите
Всички правителства след промените не обръщат внимание на предупрежденията на учените, че България навлиза в полупустинна област и климатът засушава, заяви проф. Христо Пимпирев, геолог и ръководител на българската полярна експедиция, в предаването "Лице в лице" по bTV.
"Всички правителства след промените въобще не обръщат внимание на това, за което алармираме учените – че България попада в една полупустинна област, климатът засушава и трябва да обърнем внимание как да осигурим вода за хората", подчерта председателят на Българския антарктически институт.
Според проф. Пимпирев, над 70% от питейната вода в страната се губи във водопроводната мрежа, което задълбочава проблема с водоснабдяването. Той уточни, че техническият прогрес предлага решения дори за напълно пустинни райони, като в Обединените арабски емирства.
"Там дъжд почти няма, само че превръщат морската вода в сладководна – има си технология за това", посочи ученият, добавяйки, че лично е видял огромни инсталации за пречистване на морска вода по френското средиземноморско крайбрежие. Според него страните от Западна Европа вече активно се подготвят за водната криза, докато у нас липсва такава стратегия.
Разпокъсано управление на водните ресурси
Проф. Пимпирев разкритикува институционалната разпокъсаност при управлението на водните ресурси, която според него е основна причина за проблема.
"Проблемът у нас е, че водите са разпръснати в най-различни институции. Язовирите, например, които са хранилището на питейната вода и водата за напояване, са към Министерството на околната среда и водите, но има ВиК, която отговаря водата да стигне до чешмите", обясни експертът.
Водопроводната мрежа в България е изключително стара и се управлява от Министерството на регионалното развитие, а наскоро създаденият воден холдинг и новосформираният борд добавят още нива на управление, без да решават основния проблем с координацията.
"Когато всеки дърпа чергата към себе си, няма как да имаме вода", обобщи геологът.
Проблемът не е нов, припомни проф. Пимпирев, посочвайки водния режим в София от първите години на демокрацията при кмета Александър Янчулев.






















