Превозвач: Лобистки интереси определиха избора на тол системата

0
Според Захариев решението за въвеждането на точно тази форма на тол системата е било взето предварително
Според Захариев решението за въвеждането на точно тази форма на тол системата е било взето предварително Видео: Bloomberg TV Bulgaria

Има международни маршути у нас, които не се облагат с такса, каза Петър Захариев

Информацията за загубите спрямо предходни години след проверката в тол системата е очаквана и проблемите са били заложени още при нейното въвеждане. Тези дефекти могат да бъдат предотвратени само след повторен преглед и нови преговори с всички участници в сферата. Това заяви Петър Захариев, председател на Сдружението на автобусните превозвачи, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

"С нас се извърши обсъждане, но то беше в императивна форма. Нашият глас не беше чут с нашите забележки, претенции, особени за автобусите по по-малките линии, защото те имат там социална функция.“

"Транзитно преминаващите, които потребяват най-много, плащат най-малко", коментира Захариев.

Един тир плаща 120 - 130 евро за транзитното преминаване на Унгария. Един тир, който изминава подобен по дължина маршрут от Видин до Капитан Андреево, в момента плаща 30 - 50 евро. Има международни маршрути в България - като от Капитан Андреево до Русе, които изобщо не са обложени с тол такса", каза той.

Сдружението е искало да се въведе австрийската система заради леснотата на плащане и липсата на забавяния със заявки за пътни карти.

„Един автобус не може да чака, един тир, ако чака един час, това само води до загуби.“, обясни той.

Според Захариев решението за въвеждането на точно тази форма на тол системата е било взето предварително. „Има лобистки интереси и това се вижда от всеки, който работи със системата. Онзи, който най-много потребява, трябва да плаща най-много, но се оказа, че не е така.“

Обявените загуби от 200 млн. лв. ще могат да бъдат предотвратени само след повторен преглед и нови преговори с всички участници, смята Захариев.

Той прогнозира, че това може да доведе и до повишение на таксите, но допусна, че дори настоящата система може да проработи, както е било планирано. „Нашата система е еднаква с тези в Унгария и Чехия – там няма проблеми, няма грешки, няма чакане за една пътна карта с часове. Така че дори и тази система може да се преработи.“

Средствата, отпуснати на бранша за справяне с последиците от пандемията, няма да имат достатъчен дългосрочен ефект. „Сега има разхлабване на ограниченията, но връщане на пътниците не се получава. Туристическият сезон е почти компрометиран и трябваше да се вземат решителни мерки като в Гърция и други държави.“

Според Захариев потенциалните туристи са били объркани от липсата на яснота и опасенията за следваща вълна на коронавируса ще изтрие положителните ефекти от моментното съживяване от ученически пътувания и пътувания до морето.

Негативни ефекти ще има и от споделените пътувания, където трябва да има регулаторна рамка, каза Захариев. „Пътниците са прогонени от автобусите.“

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

Най-висша форма на препоръка в България: "Кажи, че аз те пращам"!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари