Почина пазителят на българщината в Истанбул
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Единственият българин, който е удостоен с почетната титла архонт на Вселенската патриаршия в Истанбул лично от Вселенския патриарх Вартоломей
На 93-годишна възраст в Истанбул почина Димитър Атанасов, дългогодишен член на църковното настоятелство на българската общност в Истанбул, съобщиха от настоятелството.
Димитър Атанасов бе един от именитите българи в града край Босфора, родолюбец, църковен деятел и известен бизнесмен.
В продължение на десетки години Димитър Атанасов достойно представяше българското лице в Истанбул. Високообразован, успешен предприемач, той говореше свободно девет езика и бе неотменима част от елита на Истанбул
Потомък на изселници от Костурско, той завършва някогашното българско училище в Истанбул, а след това продължава образованието си в Австрия. Дълги години бе член на църковното настоятелство на българите в Истанбул и дейно участваше в живота и проявите на общността на българите.
За многогодишната си родолюбива дейност в опазването и съхраняването на българщината и поддържането на църковните дейности сред българската общност в Турция Димитър Атанасов беше награден от президента Росен Плевнелиев с орден "Св. Кирил и Методий" - първа степен, както и от Св. Синод на БПЦ с орден "Св. Климент Охридски" - първа степен.
Димитър Атанасов бе личен приятел на Симеон Сакскобурготски.
В същото време Атанасов бе единственият българин, който е удостоен с почетната титла архонт на Вселенската патриаршия в Истанбул лично от Вселенския патриарх Вартоломей.
Неотдавна Димитър Атанасов и съпругата му Доротея, която е от австрийски произход, отпразнуваха в елитен ресторант в Истанбул 60 години семеен брак.
Погребението на Димитър Атанасов ще се извърши в неделя, в българското гробище в квартал Ферикьой в тесен кръг поради ограниченията заради коронавируса.























Областният управител дари "Пасат" втора ръка на...
Общините получиха пълна власт над 5.8 милиона декара...
Цените в София догонват Ню Йорк въпреки спада в класацията...
Преброяването на бюлетините ще става чрез оптични сканиращи...
Българките раждат най-много в Европа, но нацията изчезва