Победа за България срещу Литва

0
България записа първи успех в световните квалификации за Катар след 1:0 над Литва Снимка: Труд

България записа първи успех в световните квалификации за Катар след 1:0 над Литва

Повече от 80 минути играчите на селекционера Ясен Петров, за когото това също бе първа победа начело на тима, не успяваха да намерят начин да превземат вратата на 134-ия в ранглистата на ФИФА. Гол с глава на резервата Ивайло Чочев все пак донесе първи триумф в „бяло-зелено“ от близо година и 9 мача без успех. За последно „трикольорите“ надвиха скромният Гибралтар с 3:0 в контрола, играна в София, пише в. Труд.

Ясен Петров предприе три промени в състава, спрямо равенството във Флоненция. Под рамката бе героят Георги Георгиев. В защита започна Иван Турицов като десен бек за сметка на Андреа Христов. В сърцето на отбраната отново си партнираха Валентин Антов и Петко Христов, а като ляв бек се изявяваше Антон Недялков. Извън групата остана Петър Витанов, но вероятно поради травма, тъй като първоначалният план на Петров бе отново да заложи на халфа на „Локомотив“ (Пд). Мястото му зае Кристиян Малинов, а до него бе капитанът Георги Костадинов. С по-офанзивни функции бе Тодор Неделев, предпочетен пред Доминик Янков. Атаката остана непроменена – Атанас Илиев, а по крилата Кирил Десподов и Георги Йомов.

През първата част „трикольорите“ държаха изцяло инициативата, създавайки 5 добри положения. Две от тях се откриха пред Кристиян Малинов, а други две пропиля Кирил Десподов. И Георги Йомов не успя да преодолее стражът на гостите. След почивката липсата на гол видимо изнерви българите, а положенията пред Ереслас Шеткус секнаха. Най-чистото се откри пред Кирил Десподов, но звездата на „Лудогорец“ се засуети и в крайна сметка стреля в плонжиралия вратар. Изстрел на представилия се бледо Тодор Неделев от фаул пък бе спасен. Малко след това играчът на „Ботев“ (Пд) бе сменен, а теренът напусна и Георги Костадинов за сметка на героя Ивайло Чочев. Освен него Петров хвърли и Димитър Илиев, взел капитанската лента. Спас Делев пък бе третият жокер от скамейката. В 82-ата минута Десподов центрира от фаул, а Чочев с глава засече за 1:0. Голът доведе до бурна радост на скамейката, след което Николай Михайлов бе изгонен. В края нов пропуск на Кирил Десподов остави резултатът непроменен.

За България това е 5-а точка след равенствата със Северна Ирландия (0:0) и Италия (1:1). В сряда националите срещат Грузия в контрола, а следващите квалификации са през октомври, когато гостуваме на Литва и приемаме Северна Ирландия. Лидер е Италия с 10, а Швейцария има 6, но след само 2 изиграни двубоя. По-късно днес те приемат "адзурите" в Базел.

Съставите:

България: 23. Георги Георгиев, 2. Иван Турицов, 5. Петко Христов, 4. Валентин Антов, 14. Антон Недялков, 7. Георги Костадинов - к, 8. Тодор Неделев, 16. Кристиан Малинов, 17. Георги Йомов, 19. Атанас Илиев, 11. Кирил Десподов

Литва: 16. Ернестас Шеткус, 23. Роландас Баравикас, 8. Едгарс Уктус, 6. Бенас Шаткус, 17, Юстас Ласикас, 14. Викинтас Сливка, 19. Линас Мегелаитис, 9. Донатас Казлаускас, 11. Арвидас Новиковас, 10. Едгарс Дубикас, 22. Федор Черних

- Случвало ли ти си е мъжът ти да те завари в леглото с непознат?