ПБ прекроява правилника на НС заради депутатските заплати
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Народните представители "забравиха" да спрат тримесечното си увеличение
Днес, 29 май 2026 година, парламентарната група на „Прогресивна България“ се принуди извънредно да внесе нови промени в правилника за работа на Народното събрание, за да спре автоматичното покачване на депутатските възнаграждения. Абсурдната ситуация стана факт, след като само ден по-рано народните представители приеха текстове, в които чисто и просто „пропуснаха“ да замразят собствените си доходи. Председателят на парламентарната група Петър Витанов обяви пред журналисти в кулоарите на парламента, че корекцията ще бъде разгледана още в рамките на днешното пленарно заседание, за да се тушира общественото недоволство, пише вестник СЕГА.
Политическо прехвърляне на вината
В опит да оправдае куриозната забрава на народните избраници, Петър Витанов побърза да прехвърли отговорността върху Министерския съвет.
"Причината да не сме въвели замразяването е фактът, че методологията за изчисляване от МС дойде при нас след крайния срок за приемане на предложения за правилника" – заяви тогавашният партиен лидер. В допълнение той откровено призна, че към момента дори не е наясно какво точно съдържа въпросната методология, но увери, че крайната цел на политическата сила е заплатите все пак да бъдат замразени.
Как работи автоматичният лукс на властта
Според действащия в момента член 5 от финансовите правила на парламента, народните представители се радват на сериозен автоматичен бонус. Тяхното основно месечно възнаграждение е равно на три средномесечни заплати на наетите лица в обществения сектор, базирани на данните от Националния статистически институт.
Този механизъм изисква преизчисляване на всеки три месеца, обвързвайки доходите на депутатите с нарастващите възнаграждения в държавния сектор. В тези суми обаче изобщо не влизат допълнителните бонуси, които народните представители получават за участие в постоянни и временни парламентарни комисии, подкомисии и делегации.
Предложение за твърд таван в евро
През последните седмици от управляващата коалиция нееднократно лансираха тезата, че заради лошото състояние на държавните финанси автоматичното вдигане на заплатите трябва да бъде прекратено. Депутатът Стефан Белчев разясни в телевизионен ефир, че се обсъжда пълно разграничаване на депутатските възнаграждения от статистиката на НС.
"Предложението е народните представители да получават основно месечно възнаграждение в размер на 4 326 евро" – коментира Стефан Белчев. По думите му, след въвеждането на този твърд праг, заплатите на властта ще могат да се променят единствено и само чрез гласуването на Закона за държавния бюджет.
Тъй като възнагражденията на министрите и на министър-председателя са законово обвързани с тези в парламента, промяната ще засегне и тях. Членовете на кабинета взимат 30% над депутатската заплата, а премиерът получава с 55% повече от народните представители.




















