Пациенти с пневмония препълниха УМБАЛ "Свети Георги" в Пловдив

0
14 области в България с противоепидемични мерки
14 области в България с противоепидемични мерки Видео: bTV

14 области в България с противоепидемични мерки

Тревожна ситуация в най-голямата болница в Южна България - УМБАЛ "Свети Георги" в Пловдив. Около 50 пациенти са хоспитализирани с усложнения след прекаран грип, съобщи за медията говорителят на лечебното заведение Антония Иванова.

В клиниката по пулмология са настанени 30 души, а в инфекциозно отделение се лекуват още 19 пациенти. "Усложненията в голяма степен са пневмонии. Имаме лекарства, имаме легла, справяме се с епидемичната обстановка", заяви Иванова.

Общопрактикуващият лекар доктор Костадин Сотиров предупреждава за тревожни симптоми: "И двата варианта са възможни – както самият грипен вирус да предизвика пневмония, така и да се насложи допълнителна инфекция бактериална. Самата пневмония дава като усложнения възпаление на ушите при малките деца или бронхити".

Рискови групи

Епидемиологът доцент Христиана Бацелова очертава най-застрашените групи: "Разпространява се едно остро респираторно заболяване, при което има риск от усложнения при рисковите групи, които са децата до 5-годишна възраст, лица над 65-годишна възраст и всички, които са в която и да е възраст с хронични заболявания, както и бременните".

Противоепидемични мерки

В 14 области в страната са въведени мерки срещу разпространението на грипа. Дистанционно обучение или допълнителна грипна ваканция е обявена в градовете Перник, Монтана, Пловдив, Сливен и Варна. Във Враца противоепидемичните мерки и онлайн обучението продължават до края на следващата седмица. Учениците в Хасково се връщат в класните стаи от понеделник.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Нямам търпение да почнат да обявяват бедствено положение заради преспи от 3 сантиметра и арктически температури от минус два градуса.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари