Парламентът преструктурира министерствата на икономиката и иновациите

0
Създават нов Координационен съвет по инвестициите към правителството
Създават нов Координационен съвет по инвестициите към правителството Снимка: Народно събрание

Създават нов Координационен съвет по инвестициите към правителството

Народното събрание ще разгледа днес на първо четене ключови промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се урежда преструктурирането на изпълнителната власт. Законопроектът, внесен от депутата Петър Витанов от „Прогресивна България“ и група народни представители, предвижда сливането на три министерства в две и преразпределяне на компетенциите в новия кабинет.

Нов икономически мегаресор

Промените целят изпълнение на парламентарното решение за структурата на Министерския съвет. Според текстовете се урежда преобразуването на досегашното Министерство на икономиката и индустрията, както и на дирекция „Насърчителни мерки и проекти“, в ново Министерство на икономиката, инвестициите и индустрията.

Същевременно се регламентират и компетенциите на министъра на иновациите и дигиталната трансформация. Допълнително се предлага създаването на Координационен съвет по инвестициите, който ще функционира пряко към правителството.

Според официалните мотиви на вносителите, основната задача на законопроекта е „създаване на необходимата нормативна основа за приемане, изменение и допълнение на подзаконови нормативни актове по прилагане на този закон“ в срок до шест месеца от влизането му в сила.

Редовен парламентарен контрол

Новата структура на изпълнителната власт се утвърждава броени дни, след като на 8 май парламентът избра Румен Радев за министър-председател, а редовното му правителство положи клетва. Кабинетът се състои от премиер, четирима вицепремиери и 18 министри.

Днешното пленарно заседание включва и изслушване на част от тях. „В програмата е предвиден и редовен парламентарен контрол, в който ще участват министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев, министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков, както и министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова-Благова“, допълват от държавната агенция.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Кандидат за общ работник

Шефът:

– Какви претенции имате?

Кандидатът:

– 3000 лв. заплата и 40 дена отпуск.

– Ще ви дам 10 000 лв, секретарка и автомобил.

– Вие се шегувате!?

– Вие пръв започнахте!

Нови коментари