Откриха хантавирус при пациент на румънска психиатрия

0
Пациентът не е напускал заведението от години
Пациентът не е напускал заведението от години

Пациентът не е напускал заведението от години

Националният институт за обществено здраве на Румъния разследва предполагаем случай на заразяване с хантавирус при пациент в Окръжната болница в град Арад, съобщават от "БТА", позовавайки се на местната агенция "Аджерпрес". Взетите до момента проби показват положителен резултат и са изпратени за окончателно потвърждение в столицата.

Мистериозната зараза

Случаят предизвиква вниманието на здравните власти, тъй като заразеният мъж е бил изолиран от външния свят за дълъг период. Според официалните данни, пациентът е прекарал последните три години в местна психиатрична болница и не е пътувал никъде.

"Съобщено беше за предполагаем случай на заразяване с хантавирус, който в момента е в процес на епидемиологично и клинично разследване. Става дума за лице, настанено в психиатрично заведение от юли 2023 г. без известен контакт с болни или предполагаемо заразени лица", посочват от Националния институт за обществено здраве.

Чакат се лабораторните анализи

По информация от Окръжната спешна болница в Арад, пациентът е приет със симптоми на треска. Направеният PCR тест е отчел положителен резултат за хантавирус, но предстои да бъде определен точният щам на инфекцията.

Пробите са транспортирани към букурещкия институт "Кантакузино" за финално потвърждение или отхвърляне на диагнозата. До получаването на окончателните резултати, случаят остава със статут на "предполагаем".

Ролята на гризачите

Медицински специалисти, цитирани от изданието "Зиаре", поясняват, че става въпрос за вариант на вируса, който не се предава от човек на човек. Основен вектор за разпространението на тази специфична инфекция е директният или индиректен контакт със заразени гризачи.

Официалната статистика сочи, че в периода между 2023 и 2026 година на територията на Румъния са регистрирани общо 15 подобни случая на заразяване с хантавирус.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

– Божеее, женен съм за стоножка, въздъхна Жоро, прескачайки новия чифт обувки на жена си.

Нови коментари