От лев към евро - как ще се превалутират заплатите?
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Фирмите се подготвят за промяната, а служителите ще трябва да свикнат с номинално по-ниски суми
Ако България получи положителни оценки от Брюксел и Франкфурт през лятото и дата за членство в еврозоната, как ще получаваме заплатите си в евро? Екип на Dunavmost.com посети офиса на компания за разработка на компютърни игри и софтуер, за да научи дали бизнесът е готов за превеждане на заплатите в новата валута и как служителите възприемат предстоящата промяна.
В посетената компания работят служители от цял свят и макар да са готови за въвеждането на еврото, предстои сериозна промяна в счетоводните системи. Въпреки това, служителите остават спокойни пред перспективата.
„Нямам притеснения, обсъждали сме и на работното място, и вкъщи какво може да означава това за приходите и разходите. Ясно е, че ще има някакви закръгляния нагоре", коментира Валерия Йорданова, продуцент в компанията.
Собственикът на фирмата, Сергей Пунчев, споделя пред нашия екип: „Ние сме подготвени отдавна за това нещо, защото сме фирма, която работи на международните пазари с екипи отвън, но това, което трябва да се направи, е лицензиране на счетоводния софтуер, от счетоводна гледна точка, реиндексиране".
Период на подготовка и технически аспекти
Според експертите, в зависимост от размера на компанията, са необходими между 3 и 6 месеца за цялостна подготовка за влизане в еврозоната. Промяната ще изисква определени технически разходи, но от бизнеса посочват, че те са по-скоро оправдани. Положителен аспект е очакването за привличане на повече чуждестранни инвестиции след приемането на еврото.
Относно техническата страна на изплащането на възнагражденията, адвокат Георги Василев от адвокатска кантора за комплексни правно-счетоводни услуги поясни: „Банковите сметки ще запазят същия IBAN, като превалутирането следва да стане по фиксирания курс - 1.95583. Не са необходими анексирания към трудовите договори".
Предимства за международния бизнес
Бизнесът, особено този с международна дейност, вижда конкретни предимства от въвеждането на еврото.
„Като компания, която работи с външни екипи изцяло, да кажем, 80% от нашата работа е такава, ние нон-стоп превалутираме и това ни коства разход. В този случай разходът ще падне", обясни Сергей Пунчев.
Предизвикателства и потенциални рискове
Въпреки позитивните аспекти, въвеждането на еврото поставя и определени предизвикателства. Служителите ще трябва да свикнат с номинално по-ниски суми, а държавата трябва да се справи с потенциални опити за измами.
Валерия Йорданова изрази загриженост: „По-възрастните хора не са запознати с облика на банкнотите - възможно е да има схеми с фалшификати, тъй като не са виждали евробанкнотите".
В тази връзка, адвокат Георги Василев подчертава важността на комуникацията: „Институциите следва да проведат информационна кампния, има достатъчно време напред, която да обясни на потребителите, че има ясни механизми от правна страна и институции, които да гарантират запазване на покупателната способност".
През юни тази година ще стане ясно дали България е готова за въвеждане на еврото и дали ще се наложи да свикваме със заплати в новата валута.