Община Смолян иска спешен ремонт на пътя за Пампорово
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Бизнесът и туризмът в региона търпят сериозни загуби заради свлачището
Общински съветници в Смолян настояват местната администрация да поеме водеща роля и да упражнява постоянен натиск върху държавните институции за спешно възстановяване на пропадналия път към Пампорово, съобщават от БТА. Дебатът за последиците от срутването в района на „Райковски ливади“ продължи повече от час, но ключовото заседание беше прекратено преждевременно поради липса на кворум.
Разискванията бяха свикани по предложение на групата „Нашият Смолян“, които поискаха изслушване на кмета Николай Мелемов относно основанията за отмяна на бедственото положение. Съветниците настояваха и за създаване на временна комисия, която да анализира свлачищните процеси на територията на цялата община.
Тройни опити за връзка с регионалното министерство
Кметът Николай Мелемов припомни пред съветниците, че непосредствено след възникването на свлачището на 1 май в района на „Райковски ливади“ е била организирана спешна среща с участието на министъра на регионалното развитие Иван Шишков, народни представители, учени от Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) и експерти от „Геозащита“.
По думите на градоначалника, по искане на регионалното министерство Община Смолян е изградила авариен път и е ремонтирала най-тежко засегнатите участъци. Впоследствие обаче комуникацията е прекъснала.
"Каквото е поискано от Общината, сме го направили на сто процента", заяви Николай Мелемов. Той допълни, че след това три пъти е правил опит да се свърже лично с министър Шишков, но без резултат.
Икономически последици и отменено бедствено положение
Директорът на дирекция „Правна“ в общината Любомир Равелов обясни, че бедственото положение е било отменено 78 дни след обявяването му, тъй като съгласно Закона за защита при бедствия е отпаднала непосредствената опасност за живота и здравето на хората. По думите му казусът вече е свързан основно с тежките икономически последици от прекъснатата пътна връзка с курортния комплекс.
Вносителят на предложението Елена Радева от „Нашият Смолян“ постави въпроса дали свлачищните процеси наистина са овладени и изрази опасение, че липсата на достатъчно информация и бързи действия може да забави цялостното възстановяване на трасето.
Декларация към държавата и пропаднал кворум
В дебата се включиха редица общински съветници, които подчертаха, че местната власт трябва да бъде по-активна. Ваня Славейкова („Нашият Смолян“) и Иван Френкев (БСП) заявиха, че гражданите очакват именно Общината да бъде водеща в диалога с държавата. Радой Краев („Нашият Смолян“) изтъкна, че щетите за местния бизнес и туризма се увеличават с всеки изминал ден, а Стоян Марев предложи разработването на дългосрочна програма за наблюдение на свлачищата.
Ивайло Турналиев от „Продължаваме промяната – Демократична България“ предложи Общинският съвет да приеме официална декларация до държавните институции с настояване за незабавно ускоряване на строителните дейности. Кметът Мелемов подкрепи идеята, определяйки я като най-реалната стъпка за натиск.
До гласуване на декларацията и на предложението за създаване на временна комисия обаче така и не се стигна. Поради липса на кворум в залата председателят беше принуден да прекрати заседанието.




















