НСО: Снимащият кортежа създаде заплаха за делегацията

2
Службата започва вътрешна проверка за инцидента край Пловдив
Службата започва вътрешна проверка за инцидента край Пловдив

Службата започва вътрешна проверка за инцидента край Пловдив

Националната служба за охрана (НСО) излезе с остра официална позиция по повод разпространеното в социалните мрежи видео, показващо рисково изпреварване на правителствен кортеж. От службата определят поведението на шофьора, заснел клипа, като директна заплаха за сигурността на охраняваното лице, но същевременно обявяват стартирането на вътрешна проверка за изясняване на обстоятелствата.

Риск за сигурността

В позицията си НСО посочва, че на 11 ноември 2025 г. в България е имало посещение на чуждестранна делегация на най-високо държавно равнище. Според информация на Dunavmost и националните медии, става въпрос за визитата на президента на Ливан.

"Националната служба за охрана определя поведението на пътя на автора на видеоматериала като рисково и дори като заплаха както за неговата собствена безопасност, така и за безопасността на охранявано по Закона за НСО лице, което се ползва с висока степен на охрана", заявяват от службата.

От институцията подчертават, че кортежът е включвал полицейски автомобили и линейка, движещи се изцяло според професионалните стандарти за охрана.

Какво гласи законът?

В отговор на общественото недоволство, НСО цитира конкретни текстове от Закона за движението по пътищата (ЗДвП), които дават право на автомобилите със специален режим да нарушават определени правила при изпълнение на служебните си задължения.

Според чл. 92 от ЗДвП, водачите на такива автомобили имат право да:

  • Преминават при забраняващ сигнал на светофара при осигурена безопасност;

  • Надвишават максимално разрешената скорост;

  • Не се съобразяват с маркировката и посоката на движение.

От службата напомнят и за задълженията на останалите шофьори съгласно чл. 104 от закона – при приближаване на такъв кортеж гражданите са длъжни да освободят място и дори да спрат, за да осигурят безпрепятствено преминаване.

"НСО напомня, че пренебрегването на специалния режим на движение крие преки рискове за живота и здравето на всички участници в пътното движение в конкретния момент", се казва още в позицията.

Вътрешна проверка

Въпреки категоричната защита на действията на служителите си и позоваването на нормативната уредба, ръководството на службата предприема действия за детайлно изясняване на случая.

"Националната служба за охрана ще извърши вътрешна проверка, която да установи обстоятелствата около конкретната ситуация", уверяват от институцията.

От НСО определят като необосновани опитите за дискредитиране на професионализма на служителите им и напомнят, че техен дълг е да пазят охраняваните лица дори с цената на собствения си живот.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    2
    аз не видях
    на клипа специален режим на движение. Светлинната сигнализация не е специален режим на движение, ако отсъства и звукова такава, а на клипа така не присъства! Чл. 91. (1) Моторни превозни средства със специален режим на движение са автомобилите и мотоциклетите, които при движението си подават едновременно светлинен сигнал с проблясваща синя и/или червена светлина и специален звуков сигнал.
  • 3
    1
    ДМТ
    Един път ми се случи да карат срещу мене коли на НСО пак извънградско, като в случая беше в завой и по същия начин първата и последната кола караха точно по средата между двете ленти. За мене лично беше доста рисково понеже в последния момент ми излизат и аз трябваше рисково да свия към банкета. Нямам си и идея защо по този начин се движат, но за мене си беше доста рисково.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Нямам търпение да почнат да обявяват бедствено положение заради преспи от 3 сантиметра и арктически температури от минус два градуса.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари