Николай Денков: Кабинетът превръща България в "троянски кон" на Тръмп в ЕС

0
Решението за участие в "Борда за мира" е взето "на тъмно" и противоречи на Резолюция 2803 на ООН, твърди бившият премиер
Решението за участие в "Борда за мира" е взето "на тъмно" и противоречи на Резолюция 2803 на ООН, твърди бившият премиер Снимка: БТА

Решението за участие в "Борда за мира" е взето "на тъмно" и противоречи на Резолюция 2803 на ООН, твърди бившият премиер

Бившият министър-председател акад. Николай Денков атакува остро решението на правителството в оставка да присъедини България към новоучредения от Доналд Тръмп "Борд за мира". В позиция, разпространена днес, Денков определи хода на премиера Росен Желязков като геополитически хазарт, който поставя страната в изолация спрямо европейските партньори и я пришива към орбитата на Виктор Орбан.

Реакцията идва часове след като стана ясно, че Желязков и унгарският премиер са единствените лидери от Европейския съюз, присъствали на церемонията в Давос, докато Франция и Германия демонстративно бойкотираха инициативата.

Разминаване с ООН и риск от правен хаос

Според Денков, проблемът не е само политическ, а и юридически. Той твърди, че разпространеният проект на Устав на новата структура излиза извън мандата, даден с Резолюция 2803 на Съвета за сигурност на ООН. Въпросната резолюция подкрепя мирния план на САЩ, но според анализа на ПП-ДБ, новата структура се опитва да изземе функции на международни институции по начин, несъвместим с учредителните договори на Европейския съюз.

"Това е поредното пришпорено стратегическо решение на българските власти „на тъмно“, без задълбочен и прозрачен процес на обсъждане," подчертава Денков.

Оста София - Будапеща

Критиката се фокусира и върху компанията, в която България се озовава. Присъствието на Росен Желязков до Виктор Орбан – сочен за основния вътрешен опонент на единството в ЕС – се разчита от опозицията като знак за опасен завой във външната политика.

"Вместо да се нарежда до „троянския кон“ Унгария, България трябва да участва в изработването на обща позиция на ЕС," категоричен е Денков. Според него, действията на кабинета в оставка обслужват интересите на тандема Борисов-Пеевски, които търсят външна легитимация през администрацията на Тръмп, за сметка на европейския имидж на страната.

Контекстът: Цената на "мира"

Макар Денков да не споменава конкретни суми, напрежението около "Борда за мира" е подсилено от информацията за изискваната вноска от 1 милиард долара за пълноправно членство. Въпреки че новоизбраният представител в борда Николай Младенов увери, че за България вноската ще е доброволна, липсата на ясен мандат и решение на Народното събрание за подобно участие потвърждава тезата за вземане на решения "на тъмно".

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    1
    ДЕНЧО НИКОЛАЙЧОВ
    Ако Правителството НЕ беше подкрепило плана на САЩ , то тогава това очилато магаре на снимката щеше да хвърля къчове , че то е про -- путинско и не е подкрепило Големия Брат ! Магарешка му работа 🦓
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Интервю в държавно учреждение:

- Какво умеете да правите?

- Ами ... нищо.

- Тези места вече са заети.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари