Незаконното строителство може да се контролира през банки и застрахователи
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 1

Генка Шикерова и арх. Петър Диков предлагат решения за системния проблем след трагедията в Елените
Проблемът с незаконното строителство по българското Черноморие е многопластов и е изключително важно да се регулира през парите - тези, които отпускат кредитите, банките и застрахователите. Това мнение споделиха разследващият журналист Генка Шикерова и арх. Петър Диков, председател на Съюза на архитектите в България, в предаването "Неделя 150" на БНР.
Двамата коментираха трагедията в Елените от 3 октомври, причините за бедствието, пробойните в законите, отговорността на архитекти и местна власт, както и неспазването на общите устройствени планове.
Комбинация от некомпетентност и алчност
"Случилото се в Елените е взривоопасна комбинация на некомпетентност и алчност. Имам чувството, че епидемично се разпространява и завзема все по-големи територии," каза арх. Петър Диков.
Той подчерта, че архитектите никога не са анонимни и под всеки проект стои име и подпис. "Всеки архитект прави проект за конкретно място, при конкретни изисквания с конкретни параметри," обясни председателят на САБ.
Генка Шикерова допълни, че липсват наказания, а последните месеци са показателни. "Журналистите сме изнасяли данни за съдии и прокурори, контролиращи, които са устроени с атрактивни имоти по морето и с това наказанията са невъзможност," каза тя.
Банките като инструмент за контрол
Разследващият журналист препоръча да се проследят парите - банките, които отпускат кредити за купуване на апартаменти, а те се застраховат.
Арх. Диков обясни, че до 2001 година се е строило без разрешение и едва от трета плоча нагоре се получава разрешение за строителство, което е "узаконявало незаконното строителство". "Банките казаха 'кредит, когато има строително разрешение' и незаконното строителство се отряза," припомни той.
Проблемът с хотел "Негреско"
За хотел "Негреско" в Елените, който е построен върху река Дращела, липсва информация за архитекта, посочи Шикерова. Тя изрази съмнение в обещанието на премиера Желязков, че случилото се "не може да остане безнаказано".
"Не мисля, не вярвам, защото е системен проблем повече от 20 години. До този момент не сме видели прокуратурата да е направила нещо, включително за Царево, където загинаха хора. Ако 'Негреско' бъде съборен, то е, защото е компрометиран. Опасен е и ще бъде съборен по технически причини," каза журналистката.
Провалът на планирането
Арх. Диков категорично отхвърли опитите архитектите да бъдат използвани "за бърсалка". "Атаките срещу бранша станаха прекалено силни и като чели някой се опитва да използва архитектите за бърсалка," каза той.
Той припомни, че през 1995 година с финансиране от Световната банка са направени общи устройствени планове на всички черноморски общини, които са приети през 2007 година. "Тогава имаше семинар на Слънчев бряг и испанци казваха 'не правете като нас, имате прекрасно крайбрежие, ние събаряме хотели'," припомни той.
"Тези планове се покриха от общините, защото им пречеха за това, което виждаме сега. Общините трябваше да регулират процеса и да е поносим за природата и гражданите. Но явно плановете не бяха удовлетворителни за алчността на тези, които искаха да печелят бързо," обясни председателят на САБ.
Проблеми с кадастъра
Арх. Диков посочи, че има следващ пласт на проблема - кадастърът. "Сега се правят изследвания как държавната собственост е станала частна. Кадастралната карта за съжаление се занимава със собственост, няма елементите на релефа, стълбове, дървета, шахти," каза той.
Според него големият проблем е, че в общите устройствени планове се дава цялата картина, а частичните изменения не се съобразяват с нея. "Убеден съм, че този хотел 'Негреско' е направен с градоустройствено изменение, не са имали предвид, че това дере има водосборна зона от 27 000 квадратни километра," заяви той.
Проверки не само на морето
От Съюза на архитектите предлагат да се направят проверки не само на Черноморието, но и навсякъде. "Защото има доста градове в скатове на планина и в София има доста дерета по Витоша, и биха могли да бъдат опасни," предупреди арх. Диков.
"Съветвам хората, които се изказват по въпросите и критикуват общия устройствен план на София, да го отворят - има схема на открити водни течения и са дадени потоци на дерета по Витоша и Люлин. Освен водосборна зона има и запис на техния сервитут, както и трасета на реките през София, къде са в корито, къде свободно течащи, къде са вкарани в канал," обясни той.
























Докладвай този коментар за нередност
×ГОДО: Айде сега, 27 хиляди квадратни километра стана водосборния басейн на дерето? Една трета от България. Да се бутнат незабавно магазините на Ловешкия мост!