Наталия Ефремова: Въвеждаме индивидуални сметки за обучение
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Новият инструмент ще позволи на работещи и безработни сами да избират форми и начини на квалификация
Министерството на труда и социалната политика планира въвеждането на нов инструмент за подобряване на достъпа до обучение – индивидуални сметки, които ще дадат възможност на хората сами да избират вида, формите и начините за повишаване на квалификацията си. Това заяви заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова по време на Националната научна конференция „Устойчивост на човешките ресурси за конкурентоспособна икономика", която се проведе днес в София.
"Инструментът дава възможност на работещи и безработни хора сами да избират вида, формите и начините на обучение, като разполагат с дигитална сметка с определени средства, заложени в нея", обясни Ефремова пред участниците в конференцията, организирана от Асоциацията на индустриалния капитал в България и Института за икономически изследвания към БАН.
Индивидуалните сметки за обучение ще бъдат разработени и тествани по мярка, финансирана от Програма „Развитие на човешките ресурси", съфинансирана от Европейския съюз. Предстои проектът да получи одобрение от Комитета за наблюдение на програмата и да започне практическото му внедряване.
Нов подход към квалификацията
Според експерти от Асоциацията на индустриалния капитал, индивидуалните сметки за обучение могат да служат като гъвкав инструмент за управление на човешките ресурси, особено в условия на кризи и бързо променящи се изисквания на пазара на труда.
Нововъведението е част от опитите за надграждане на съществуващите инструменти за достъп до обучения, така че те да бъдат по-качествени и да отговарят по-добре на нуждите на работодателите. Много сектори в България изпитват затруднения при намирането на подходящо обучена работна сила, а новият подход цели да адресира именно този проблем.
Европейски измерения на инициативата
Идеята за индивидуални сметки за обучение не е нова в европейски контекст. Още през 2022 г. Европейската комисия отправи препоръки към държавите-членки за въвеждането на подобен инструмент, който да стимулира ученето през целия живот и да подпомогне адаптацията на работната сила към променящия се пазар на труда.
Създаването на индивидуални сметки за обучение ще даде възможност на всеки европейски гражданин, независимо дали работи в момента или не, да има достъп до подходящи обучения, съобразени с неговите нужди и с изискванията на съвременната икономика.