Началникът на сектор "Измами" предупреждава за опасности с въвеждането на еврото
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 4
Най-доверчивите може да станат жертва на измамници, използващи обмяната на валута, телефонни измами и романтични капани
Началникът на Сектор „Измами" в Главна дирекция „Национална полиция" Златка Падинкова предупреди за възможни измами, свързани с предстоящото въвеждане на еврото в България. В предаването „Събуди се" по NOVA тя обясни актуалните сценарии, по които измамниците действат, и даде конкретни съвети за предпазване на гражданите.
"Със сигурност измамниците ще се възползват от темата", смята Падинкова, въпреки че към момента няма регистрирани масови случаи на измами, свързани с еврото, освен единичен сигнал до ГДБОП.
Експертът напомни, че курсът за обмяна на левове в евро е фиксиран и обмяната ще бъде безплатна в рамките на шест месеца – в банкови клонове и офиси на „Български пощи". Българската народна банка ще обменя левове в евро неограничено и без краен срок. "Хората не трябва да се доверяват на непознати, които предлагат по-добър курс или съдействие за превалутиране", подчерта началникът на Сектор „Измами".
Нови телефонни измами и промяна в профила на жертвите
Златка Падинкова обърна внимание на тревожна тенденция – все по-често жертви на телефонни измами стават млади и образовани хора, а не само възрастни в малки населени места. Измамниците се представят за полицаи или служители на Централната банка и убеждават жертвите, че от тяхно име се тегли кредит.
"В комуникацията няма пауза – жертвата е държана на телефона с часове, за да не може да разсъждава", обясни Падинкова. Тя посочи, че сред потърпевшите има хора на възраст 22–23 години, а загубите стигат до 100 000 лева. В някои случаи измамниците убеждават жертвите да изтеглят кредит, за да „осуетят" измама, а парите се прехвърлят към сметки или криптоадреси.
Онлайн и романтични измами
Популярни остават и измамите в сайтове за обяви. При тях продавач предоставя данни за банковата си карта и тя бива източена. "Най-сигурният начин е наложен платеж. Няма как някой да ви плати предварително за стока", предупреди експертът.
Продължават и т.нар. „романтични измами", в които жертви – най-често жени, влизат в контакт с фалшиви профили на известни личности. Сред използваните образи са популярни турски актьори, български артисти, дори Роби Уилямс. "Целта винаги е една – да се установи емоционална връзка, след което да се поискат пари", каза Падинкова.
"Ако някой ви поиска пари по телефона или онлайн – не се доверявайте. Проверявайте информацията в официални източници и сигнализирайте полицията", заключи началникът на Сектор „Измами".
























Докладвай този коментар за нередност
×за лаиците: ясно, ама за професионалистите заболяването е „мазохист избирател на ппдб“!
Докладвай този коментар за нередност
×Я!: Ето го къде е бил "целият български народ", коментирал като 1. :)))То си има медицинско название това психично заболяване, но ние лаиците можем да го наречем "избирател на израждане".
Докладвай този коментар за нередност
×До 1: То,защото с лева до сега никаква измама не е станала в страната ни....
Докладвай този коментар за нередност
×То целият: Български народ го казва това,еврото е опасно за нас,ама нъц еврейските лидери са се клели,за продаването на България без война и те така строят хотели!