На 20 май честваме световният ден на метрологията

0
На 20 май честваме световният ден на метрологията
На 20 май честваме световният ден на метрологията Снимка: Facebook / РИМ - гр.Русе

Международният ден на метрологията 2025 поставя фокус върху значението на точните мерки във всички аспекти на живота

Международният ден на метрологията отбелязва 150-годишнина през 2025 година с тематичен фокус "Измервания за всички времена, за всички хора". На 20 май 1875 г. представители на 17 държави, включително водещи световни сили като Русия, Франция, Великобритания, САЩ и Германия, подписват Метричната конвенция в Париж, полагайки основите на глобалното единство в измерванията.

"Международният ден на метрологията през 2025 г. ще бъде особено специален, тъй като отбелязва 150 години от подписването на Метричната конвенция – исторически момент, който постави началото на глобалното сътрудничество в науката за измерванията," отбелязват от Международното бюро за мерки и теглилки.

Метрологията – науката за измерването и неговите приложения – играе фундаментална роля във всички аспекти на съвременния живот. Тя представлява систематично извличане на информация за свойствата на обектите с определена точност и достоверност. Точните измервания са в основата на научните открития, индустриалното производство, международната търговия и качеството на живот.

Юбилейно честване с международен характер

През 2024 г. Световният ден на метрологията получи признание от ЮНЕСКО като официален международен ден, което допълнително подчертава важността на тази научна област. 150-годишният юбилей ще бъде отбелязан с мащабно събитие в централата на ЮНЕСКО в Париж, където експерти, учени и представители на държавите-членки ще обсъдят значението на измерванията за бъдещето на човечеството.

За юбилейното издание е създаден и специален плакат, който представя историческия печат на Международното бюро за мерки и теглилки, символизиращ дългогодишното наследство на Метричната конвенция, и съвременното развитие на измервателната наука.

История на българската метрология

България се гордее със собствената си история в областта на метрологията. Само 13 години след Освобождението, през 1888 г., Петото обикновено Народно събрание във Велико Търново приема първия Закон за мерките и теглилките. Днес Българският институт по метрология (БИМ) е основната институция, която осигурява проследимост на измерванията в страната и участва активно в международните метрологични организации.

Еталонът на метъра, който някога е бил най-важният физически стандарт за измерване, днес се съхранява във Франция, в Музея на мерките и теглилките, по-скоро като исторически експонат, отколкото като еталон. Съвременната метрология е еволюирала значително и вече използва фундаментални константи на природата като основа за дефиниране на мерните единици.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Дете пита баща си:
- Тате, вярно ли е, че вещици има само в приказките?
Бащата поглеждайки към кухнята:
- Едно време и аз мислех така...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари