Мощният заглушител е бил в заведение в квартал "Драгалевци"

0
Жандармерия проверява посетителите в ресторант на булевард "Черни връх"
Жандармерия проверява посетителите в ресторант на булевард "Черни връх" Снимка: БГНЕС / Архив

Жандармерия проверява посетителите в ресторант на булевард "Черни връх"

Съвместна операция на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС), Министерството на вътрешните работи и Комисията за регулиране на съобщенията доведе до неутрализирането на мощен GPS заглушител в заведение в столичния квартал "Драгалевци" тази вечер. Устройството е причината за сериозните смущения в навигацията на самолетите около летище София през последните дни, съобщават от БНР.

Полиция блокира булевард "Черни връх"

Техниката, потискала сателитните сигнали, е открита в строго охраняван комплекс с ресторант на булевард "Черни връх". Районът е блокиран от екипи на полицията и жандармерията, които снемат самоличността на всеки посетител. Въпреки мащабното присъствие на униформени в част от помещенията, заведението продължава да функционира.

За момента разследващите не дават детайли как са стигнали до точната локация на излъчвателя. Не се съобщава и дали има задържани лица, които са монтирали или оперирали с устройството. Очаква се институциите да изнесат допълнителни подробности на по-късен етап.

Засегната е гражданската авиация

По-рано през деня от ДАНС информираха, че заглушителят е влияел негативно върху честотите на GPS сигналите над цяла София. Смущения са отчетени в работата на телевизионните кули, както и в навигацията на прилитащите самолети.

Източници от Комисията за регулиране на съобщенията потвърждават, че източникът на проблема вече е напълно спрян и няма опасност за въздушния трафик. От пресслужбата на столичното летище също декларират, че аерогарата работи в нормален режим и полетите се изпълняват по график.

Експертен прочит на ситуацията

Проблемите със сателитната навигация на машините, излитащи и кацащи в София, са продължили поне три дни. Професионалният пилот и авиационен журналист Александър Богоявленски обяснява пред националното радио спецификата на проблема:

"Имаше проблеми в последните няколко дни, да. Поне три, а може би и повече дни. Сигналът почти постоянно изчезва и беше заглушаван и това, естествено, засяга най-видимо именно гражданската авиация. Комерсиалните потребители на земята - почти всеки автомобил вече има GPS приемник, всеки телефон има GPS приемник, не бяха засегнати по този начин."

Въпреки създадения дискомфорт, безопасността на пътниците не е била застрашена.

"Проблеми по отношение на безопасността на полетите най-вече и позиционирането им няма от това естество, което да доведе до закъснения, до някои други чисто технически проблеми – не, защото просто самолетите минават към конвенционална навигация", допълва Богоявленски. Според него подобни ситуации могат единствено да намалят капацитета за обслужване на въздушния трафик, но в конкретния случай не се е стигнало дори до подобни затруднения.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Сега като видиш майка ми, че е напълняла, да не изръсиш някоя глупост!

- Оооо, тъща и половина, здравей!

Нови коментари