МОН създаде щаб заради стачката на транспорта и предстоящите матури
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Министерството мобилизира над 60 училищни автобуса от цялата страна за зрелостниците в София
Министерството на образованието и науката (МОН) създаде специален щаб по инициатива на министър Красимир Вълчев във връзка с продължаващата стачка на градския транспорт в София и предстоящите държавни зрелостни изпити. Щабът, сформиран на 16 май, включва експерти от министерството, директори на големи столични училища и представители на РУО София-град.
"Към момента около 350 ученици са заявили, че нямат алтернативен транспорт, с който да стигнат до училището, в което са разпределени," съобщават от министерството. Освен това има около 3000 квестори, които също ще имат проблем с придвижването, без които изпитите не могат да започнат.
МОН е предприело незабавни действия, като е започнало мобилизация на всички транспортни средства, с които разполага. Към момента са осигурени 54 училищни автобуса с общо 1388 места от областите Ловеч, Кюстендил, София-област и други региони. Очаква се броят на автобусите да достигне поне 60 с над 1500 места до сряда.
Допълнителни мерки
Освен училищните автобуси, МОН е разпоредило на всички свои структури да предоставят автомобилите си за дните на зрелостните изпити. Самото министерство също ще даде всички коли, с които разполага, за нуждите на ученици и квестори.
Директори на училища вече са започнали организация с родители, за да осигурят още алтернативи за придвижване на зрелостниците. От министерството приветстват призива на Столична община да се включи в създадената организация и предлагат в дните на матурите да бъдат освободени от такси зоните за платено паркиране.
Щабът продължава да следи ситуацията, като последното заседание се е провело днес преди обяд.