МОН публикува примерни задачи за НВО през новата учебна година
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 0

Шест нови задачи от природните науки допълват тестовете по математика
Министерството на образованието и науката публикува на сайта си примерни задачи от моделите за националните външни оценявания за учебната 2025-2026 година. Изпитите и през тази учебна година ще се полагат в края на 4, 7 и 10 клас с цел диагностика на индивидуалните постижения и напредъка на учениците.
Най-значителната промяна засяга тестовете по математика за седмокласниците и десетокласниците, в които ще бъдат включени по шест задачи от природните науки. С тези допълнения общият брой задачи става 24 за седми клас и 18 за десети клас.
За да имат учениците достатъчно време за осмисляне на условията, МОН увеличава продължителността на изпитите - със 15 минути (до 180 минути) за седмокласниците и с 30 минути (до 120 минути) за десетокласниците.
Какво включват новите задачи
Задачите от природните науки ще обхващат базови знания от биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, физика и астрономия, география и икономика, както и човекът и природата за седмокласниците.
От учениците няма да се изисква наизустяване на сложна теория по съответните предмети, а решаване на практически задачи, приложими в реалния живот.
Без промени за четвъртокласниците
При учениците в четвърти клас форматът на националното външно оценяване остава непроменен спрямо предходните години. Без изменения са и изпитите по български език и литература за седми и десети клас.






















