Meteo Balkans: Вятър до 100 км/ч удря Северна България
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Южен вятър вдига градусите преди студения фронт
Истинска метеорологична въртележка очаква България през следващите 72 часа. Синоптичната обстановка ще премине през пълна трансформация – от необичайни за февруари пролетни температури до зимни бури с гръмотевици и сняг.
Опасни ветрове и температурен шок
Преди фронтът да удари страната, в събота и неделя се очаква силен пренос на топли въздушни маси. Според анализаторите от Meteo Balkans, южният вятър ще бъде особено опасен в Централна Северна България и районите на Враца. Прогнозите сочат пориви между 80 и 100 км/ч, което създава реален риск от падащи клони и предмети.
Този фьонов ефект ще изстреля температурите до екстремни за сезона стойности. В районите на Централна Стара планина, Пловдив и Враца термометрите ще покажат между 15 и 16 градуса, а на отделни места живакът може да достигне и до 19 градуса.
Бури посред зима
Кулминацията на динамичното време ще настъпи късно следобед в неделя и през нощта срещу понеделник. Преминаващият студен атмосферен фронт ще създаде условия за явления, типични по-скоро за късната пролет – развитие на мощна купесто-дъждовна облачност и гръмотевични бури.
Синоптиците предупреждават за опасност от шквалови явления (внезапно усилване на вятъра с промяна на посоката), които ще засегнат предимно Централна и Източна България.
Зимата се завръща
След преминаването на фронта температурите ще се сринат. Дъждът бързо ще преминe в сняг във високите полета и части от Северна България, създавайки предпоставки за заледявания и усложнена пътна обстановка в началото на новата седмица.






















