Местим часовниците с час напред

0
Тази нощ България преминава към лятно часово време
Тази нощ България преминава към лятно часово време Снимка: Областна администрация - Русе

Тази нощ България преминава към лятно часово време

В нощта на събота срещу неделя (29 март) България отново преминава към лятно часово време. Точно в 03:00 часа сутринта стрелките на часовниците трябва да бъдат преместени с един час напред, съобщават от Българския институт по метрология. Промяната означава, че ще спим с един час по-малко, но в замяна получаваме по-дълги и светли вечери през идните месеци.

Повечето съвременни електронни устройства като смартфони, компютри и смарт часовници ще направят прехода автоматично, но механичните стенни часовници и уредите в домакинството ще изискват ръчна корекция.

Замразената отмяна в Европа

Лятното часово време се въвежда в изпълнение на Директива 2000/84/ЕО на Европейския парламент и на Съвета на Европейския съюз от 2001 година. Въпреки че още през 2018 година Европейската комисия представи мащабно предложение за прекратяване на сезонното местене на стрелките, до ден днешен окончателно решение липсва. Държавите членки така и не постигнаха консенсус кое време да изберат за постоянно – лятното или астрономическото (зимното). Докато Европа не излезе с единна позиция, старата система остава в сила.

Шок за вътрешния часовник

Медицинските експерти напомнят, че макар загубата на един час сън да звучи безобидно, тя оказва реален стрес върху организма. Изкуственото изместване на ритъма често води до временна умора, разсеяност и нарушения в съня през първите няколко дни от работната седмица. Промяната се усеща най-остро от хората с хронични заболявания и проблеми с кръвното налягане. Лекарите съветват в този период да се ограничи следобедната консумация на кофеин и да се избягва синята светлина от екраните непосредствено преди лягане.

Докога остава лятното време

Летният режим ще властва точно 210 дни. Периодът ще приключи в края на есента, когато часовниците ще се превъртят отново с час назад. Връщането към астрономическото време ще се състои в нощта срещу 25 октомври 2026 година.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Синът свири на цигулка, а кучето вие.
Влиза бащата:
- Сине, може ли да свириш нещо, което Рекс не знае?

Нови коментари