Мая Русанова: Ресторантьорите в Русе настояват за 9% ДДС

1
Браншът предупреждава за фалити в условия на скъпи горива
Браншът предупреждава за фалити в условия на скъпи горива

Браншът предупреждава за фалити в условия на скъпи горива

Хотелиерите и ресторантьорите в Русе настояват за спешно въвеждане на диференцирана ставка от 9% данък добавена стойност (ДДС) за сектора. Основната причина за безпокойството в бранша са постоянно растящите цени на горивата и електроенергията, които изправят бизнеса пред реален риск от фалити. Според представителите на индустрията, облекчената данъчна мярка ще стимулира потреблението и ще запази стабилността на туристическия сектор в региона.

Ценови шок за крайния потребител

Драстичното увеличение на разходите за комунални услуги и продукти от първа необходимост принуждава собствениците на заведения и хотели да актуализират ценоразписите си. Тежестта от инфлационния натиск в крайна сметка се прехвърля върху клиентите.

"Увеличавайки разходите си за продукти и комунални услуги, хотелиери и ресторантьори са длъжни да вдигат цените, за да покриват тази разлика, което ще се отрази на крайния потребител", коментира Мая Русанова, която е председател на Съюза на хотелиерите и ресторантьорите в Русе, цитирана от БГНЕС. Тя е категорична, че въвеждането на по-ниското ДДС е единственият механизъм, който би позволил на бизнеса да избегне допълнителното поскъпване на услугите.

Дебатът за данъчните ставки у нас

Исканията на русенския бранш съвпадат с общонационалната позиция на туристическия сектор, който е притиснат от високи сметки за ток и растящи разходи за труд. От 1 януари 2025 година ресторантите у нас отново оперират със стандартната ставка от 20% ДДС, след като антикризисната мярка от времето на пандемията изтече. Макроикономистите обаче остават силно скептични към настояванията на бранша и съветват изпълнителната власт да търси други антиинфлационни механизми, определяйки връщането на диференцираното ДДС като икономически необоснован ход.

Държавните компенсации за бизнеса

Успоредно с дебата за данъците, държавата продължава да прилага механизми за подпомагане на компаниите на свободния енергиен пазар. Туристическият бизнес има право да ползва финансови компенсации за електроенергия, в случай че средната месечна цена на борсата надвиши критичния праг от 122 евро за мегаватчас. При достигане на тази стойност, държавата покрива 50% от разликата над лимита, като се обсъжда помощите вече да се изплащат на месечна база, за да се осигури по-бърза ликвидност за затруднените фирми.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    13
    Петров
    Кръчмата не е първа необходимост! Всеки да си носи кръста!
  • 3
    12
    аз пък
    настоявам да си свалите цените тройно, защото като вляза веднъж в кръчмата и бюджета ми за месеца тотално фалира!
  • 8
    11
    Ачо
    Ей голям рев, не са наядохте ей ...
  • 5
    10
    Фалирал хазартен ресторантьор
    Когато въпросните пишман русенски ресторантьори и отвратителния им персонал,сбирщина от проститутки и бавно развиващи се наркомани спрат да играят комар по казината, тогава могат и да не фалират!!!
  • -2
    9
    Мухахахахаха
    Ясно, само кухи твърдения без факти. Всички русофили сте от един калъп правени - не обичате истината.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Млада булка отива плачеща при майка си:

- Той ми каза да вървя по дяволите.

- Ааа и ти реши баш при мен да дойдеш...

Нови коментари