Магистри в библиотеките продължават да работят за 900 евро

0
Директори на библиотеки критикуват държавния бюджет
Директори на библиотеки критикуват държавния бюджет

Директори на библиотеки критикуват държавния бюджет

Директори на регионални библиотеки от цялата страна, сред които и ръководителят на институцията в Русе, критикуват остро предвидените за тях субсидии в проектобюджета за 2026 година. Позициите им са изпратени официално до министрите на финансите и културата, като основният мотив е липсата на средства и неравнопоставеността спрямо други културни институти, съобщават от вестник "Телеграф".

Липса на щатни бройки и средства

За поредна година регионалните библиотеки не получават допълнителни щатни бройки в националния бюджет, докато за музеите и галериите са заложени нови 100 позиции. Според библиотечните ръководители това е ясен знак за липса на адекватна държавна политика спрямо техния сектор.

"Повторението на този подход вече създава усещане за системно неглижиране на регионалните библиотеки" – посочва Теодора Евтимова, директор на регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе.

Освен липсата на нови позиции, директорите отчитат, че средствата за ремонти не са увеличени дори с едно евро, въпреки инфлацията и растящите цени в строителния сектор. Същевременно повечето регионални библиотеки изпитват сериозни проблеми с остарелия си сграден фонд. Поставя се и въпросът за затрудненията при изплащане на брутните заплати при пенсиониране на дългогодишни служители, като се настоява за целево финансиране по модела на образователната система.

По-ниска субсидия за сектора

Според проектобюджета за 2026 година за библиотеките са предвидени 18 000 евро за един зает служител. За сравнение, при музеите и галериите тази сума възлиза на 18 850 евро. За изравняване на стандарта, при субсидирана численост от 1187 бройки в библиотеките, са необходими допълнителни 688 640 евро. В становищата си директорите от Русе, Хасково, Силистра, Шумен и Габрово категорично заявяват, че това не е искане за привилегия, а за елементарна равнопоставеност.

Магистри работят за минимални възнаграждения

Финансовите ограничения пряко рефлектират върху доходите на специалистите. Парите не достигат дори за покриване на минималните нива, заложени в колективния трудов договор.

"При съставянето на предишния проект на бюджет ни беше обещано, че ще бъде изравнена нашата субсидия с тази на музеите и галериите и наистина това беше спазено" – обяснява Анна Щилянова, директор на Регионалната библиотека "Христо Смирненски" в Хасково.

"Този проект обаче пропадна, той не се прие, а сега при новия ние се учудваме защо се връщаме назад" – допълва тя.

Средната брутна заплата в сектора остава на ниво от едва 900 евро за хора с висше образование и придобити магистърски степени.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Лекар отива при свети Петър и му казва:

- Моля ти се, свети Петре, пусни ме в Рая!

- Какъв си бил на Земята?

- Лекар.

- Ооо, ти си бил наш човек - доставчик. Влизай!

Нови коментари